ALLİANOİ sessiz sedasız GÖMÜLDÜ

ALLİANOİ sessiz sedasız GÖMÜLDÜ
ALLİANOİ sessiz sedasız GÖMÜLDÜ
Allianoi Antik Kenti'nin üzeri tamamen kumlarla kaplandı. Artık dışarıdan bakıldığında burasının antik bir merkez olduğunu gösterir hiçbir işaretin kalmadığı Allianoi, sessiz sedasız mahkeme kararını bekliyor.

DHA

İzmir ’in Bergama İlçesi’nde, Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti’nde kumla kapatma işlemi tamamlandı. İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararının ardından, yaklaşık 10 yıl süren kazı çalışmalarında günışığına çıkartılan tüm eserler, açılan davalara, yapılan eylemlere karşın kumla örtüldü, mahkeme kararı beklenmeye başlandı.

Antik kentin kumla kaplanarak baraj sularının altında bırakılmasına karar veren İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, geçen ağustos ayında aldığı kararın iptali için açtıkları davanın sonuçlanmasının beklendiğini belirten Avukat Arif Ali Cangı şunları söyledi: 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ’dan davanın sonucunun beklenmesini istemiştik, ancak bu olmadı. Şimdi İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi’nde süren davada bilirkişi oluşturulma safhasındayız. Mahkeme bir hidrolog inşaat mühendisi, bir sanat tarihçisi, bir arkeologtan heyet oluşturacak, keşif yapılacak. Bunu bekliyoruz.” 

BİZ KAPATALIM, TORUNLARIMIZ KAZIP ÇIKARSIN
İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi’nde süren davanın, korumanın şeklini tartışacağını dile getiren Cangı, “Toprakla örtüp suyun altında bırakmanın koruma olup olmadığı, ‘Biz kapatalım 50 yıl sonra çocuklarımız, torunlarımız yeniden kazıp çıkartsın’ mantığının ne kadar doğru olduğu tartışılacak. Eğer İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi, kurul kararını iptal ederse, yeniden açılmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

İSTANBUL 'DA YÜRÜYÜŞ HAZIRLIĞI
Allianoi Girişim Grubu Sözcüsü İffet Diler de, tüm olumsuzluklara rağmen umutlarını yitirmediklerini dile getirdi. Diler, “Allianoi orada sessizce bekliyor olabilir, ancak biz beklemiyoruz, çalışmalarımız eski hızıyla sürüyor. Hala umut var, geriye dönebiliriz. Üstü ne kadar kapatılmış olsa da, onlar ‘yok’ deseler de orada Allianoi var. İstanbul’da yürüyüş yapıp konuyu yeniden gündeme getireceğiz, Allianoi ile ilgili bir sergi açacağız. Mücadelemize eskisi gibi devam ediyoruz edeceğiz” dedi.

Baraj kapaklarının deneme amaçlı olarak kapatılmasının bile Allianoi’ye zarar vereceğini ifade eden Diler, yapılmak istenenin Allianoi durumunda olan pek çok yer aleyhine açılmış davaları etkilemek olduğunu öne sürerek, “Allianoi’yi toprak su altına gömmeye çalışanların, yeni çıkarmaya çalıştıkları Tabiatı Koruma Yasası da bu tür hukuksuzluklara hizmet etmek için. Bir ülke eğer özgür yaşamak istiyorsa hukuk temel ilkedir. Ancak hukuk insanları geleceğe taşıyabilir, temellerinin sarsılmaması gerekiyor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1032358103235810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tarihe sahip çıkmamak - hüzün kovan kuşu

  Bazı ülkeler var tarihlerine ve tarihi eserlerine öyle sahip çıkıyorlar ki insan hem tarihi eserlerine hem de onları bugüne kadar en iyi şekilde koruyanlara hayran kalıyor. Bizim böylesine kıymetli tarihi eserlerimiz varken, ya orjinal yapısını bozuyoruz, yıkıyoruz,yakıyoruz ya da böyle hiç var olmamışçasına ortadan kaldırıyoruz. Gerçekten umursamaz, kadir kıymet bilmeyen, okumayan, araştırmayan, bomboş yaşayan bir milletiz. Lafa gelince mangalda kül bırakmıyoruz (!) ama iş eyleme gelince, kültürel mirasları korumaya gelince hiiiç oraları olmuyoruz. Boş teneke çok ses çıkarır işte aynen öyleyiz. Bomboşuz ama sürekli konuşuyoruz. Şu ülke adına elle tutulur hiç bir şey yapmıyoruz. Yapmaya çalışanı da eleştiriyoruz çünkü eleştirmek bizim işimiz.

  hayret! - boşver

  Ufacık bir tarihi heykele paha biçilemezken koskoca kent nasıl bu kadar meşru biçilio hayret.

  tebrikler - glcntn

  bir ülke, kendi kültürünü, mirasını, tarihini böyle göz göre göre GÖMEBİLİYORSA bilin ki o ülke Türkiye'den başka bir yer değildir.

  bir ülke özgür yaşamak istiyorsa - nese2010

  hukuk devleti güçlü ekonomisi güçlü olmalı. Her akarsuyun başında bir antik kent var. Hiçbir akarsudan faydalanamayacak mıyız antik kent var diye? Nükleer teknolojide geç kalındı. Nükleer devreye girene kadar enerji üretimi ve tarım için her imkanın kullanılması lazım.

  üzgünüm! - filiz arin

  Adalet terazisinin sürekli eğri durduğu, nüfusunun çoğunluğunun yoksulluk sınırında yaşadığı, eğitim gibi hayati önem taşıyan bir yapıyla sürekli yap-boz oynandığı, sırf bütçeye yük olacak diye yeni nesli oluşturacak olan öğretmenini 400 liraya bile ücretli çalıştıran, olmayan bir demokrasi anlayışına sahip olan yöneticilerin, hepsi dahil, onlardan tarihe sahip çıkılmasını beklemek haksızlık olacaktır! böyle bir güzelliği, yaşanmışlığı suyun, kumun altına gömmek bencillik ve gericiliktir.

  Yazık - BiaLmina

  Böyle birşey ancak ülkemizde olur herhalde üstünü toprakla örtmek ne demek ya orada bir tarih var bunu toprağın altına gömenlerin hangi kafada olduğunu çok merak ediyorum yazık günah !

  Yaziklar olsun ! - KATY

  Bu yine dev oburlarin isi ! kultur, sanat , tarihi zenginlik hak goture ! varsada yoksada para , utaniyorum bu zihniyetten !