Alman gazeteci: Hitler, siyahi sporcunun elini sıktı

Alman gazeteci: Hitler, siyahi sporcunun elini sıktı
Alman gazeteci: Hitler, siyahi sporcunun elini sıktı
1936 Olimpiyatları'na damga vuran Jesse Owens için yeni iddia

 
Aynur TATTERSALL


LONDRA - Almanya'nın emektar spor muhabirlerinden 83 yaşındaki Siegfried Mischner, Adolth Hitler'in 1936 Olimpiyatları'nda 4 altın madalya kazanan ABD'li siyahi atlet Jesse Owens'ın elini sıktığını öne sürdü. Hitler'in yarışmaların ardından siyahi atlet Owes'ı yok sayarak stadyumu terk ettiği sanılıyordu.
İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 83 yaşındaki Siegfried Mischner, dönemin gazetelerinde Hitler'in siyahi atlet Jesse Owens'a karşı tutumunu eleştiren makalelerin haksızlık olduğunu ve gerçeğin bilinenden daha farklı olduğunu açıkladı.
Nazi lideri Hitler'in de hazır bulunduğu 1936 Olimpiyatları'nda çektiği fotoğrafları siyahi atlet Jesse Owens'a göstererek “İşte bunlar benim en güzel anlarımdı” dediğini anlattı. Mischner, Hitler'in siyahi atlet Jesse Owens'ın elini sıkarken dünya basını tarafından görüntülenmek istemediğini ve buluşmanın şeref tribününün arkasında yapıldığını öne sürdü. Alman spor muhabiri Mischner, “Ama ben gördüm. Owens’ı Hitler’in elini sıkarken gördüm” dedi. 1936 Berlin Olimpiyatları'nda ‘Ari’ ırkın üstünlüğünü kanıtlayacağını düşünen Nazi lideri Hitler'i düş kırıklığına uğratan, siyahi bir sporcuydu 1936 yazında, Avrupa Nazizm'in gölgesiyle kararmaya başlamışken, olimpiyatlar Berlin’de düzenleniyordu. Bu Hitler’in ‘Ari’ ırkının üstünlüğünü göstermesi için bulunmaz bir fırsattı.


“İNSAN OLMAYAN MAHLUKAT”


ABD’li siyahi atlet 22 yaşındaki Jesse Owens, olimpiyatlardan 1 yıl kadar önce, 4 dünya rekoru kırmış biri olarak geliyordu Berlin'e. Hitler, siyahları ve Afrika kökenli Amerikalılar'ı aşağı bir ırk olarak görüyor, hatta ABD’yi alenen suçlayarak bu “İnsan olmayan mahlukatı” kullanmaktan vazgeçmelerini istiyordu. Alman ırkçılığına, dev gamalı haçlı bayraklara Jesse Owens’ın verdiği yanıt, 4 altın madalya oldu.
İlk altın, 100 metrede geldi. Owens takım arkadaşı Ralph Metcalfe'yi az farkla geçerek, 10.3 saniyelik derecesiyle birinci oldu. Dünya rekorunu elinde bulunduran Owens, uzun atlamada neredeyse finallere kalamıyordu. İlk iki hakkında faullü atlayış yapmış, son adımında çizgiyi geçmişti. Almanların uzun atlamadaki kozu Luz Long, Owens'a işi sağlama almasını söyleyerek, son adımını her zamanki noktadan biraz daha önceye koymasını önerdi. Böylece Owens seçmeleri geçebildi. Finaldeyse, 8.06'lık derecesiylebirinci gelerek Olimpiyat rekoru kırdı. Üçüncü altın madalya, yine bir Olimpiyat Rekoru kırdığı, 20.7 saniyeyle birinci olduğu 200 metrede geldi. Dördüncü altın madalyaysa, bir takım işiydi. Owens, bu defa ABD 4x100 bayrak yarışını 39.8 saniyede tamamlayarak dünya rekoru kırdı ve bir altın madalyaya daha ulaştı.


OWENS’A ILK KUTLAMA, ALMAN LONG’DAN GELDI


Owens, daha sonra yaptığı açıklamada, “Orada, Hitler'in önünde bana yakınlık göstermek büyük cesaret isteyen bir işti. Bütün madalyalarımın, kupalarımın, o an Luz’la aramızdaki 24 karatlık dostluğun yanında hiçbir değeri yok” diyerek dosluk mesajları verdi. (dha)