Alman ilkokullarında 'örtülü' yüzme dersi

Alman ilkokullarında 'örtülü' yüzme dersi
Alman ilkokullarında 'örtülü' yüzme dersi
Alman yargısı, Müslüman öğrencilerin ilkokulda kız ve erkek öğrencilerin beraber girdiği yüzme dersinden muaf tutulmasına karşı çıktı, burkiniye vize verdi


BONN -Almanya’da bir mahkeme, ilkokullarda Müslüman öğrencilerinin, kız ve erkek öğrencilerinin birlikte katıldığı yüzme dersinden muaf tutulamayacağına hükmederken, havuzda “burkini” olarak adlandırılan ve tüm vücudu örten tesettür mayosunun kullanmasına ise yeşil ışık yaktı.
Gelsenkirchen kentindeki Müslüman bir ailesinin, kız ve erkek öğrencilerinin birlikte yüzme dersine katılmasının “ahlaksız” olduğu gerekçesiyle 9 yaşındaki kızlarının dersten muaf tutulmasını talebinin okul yönetimince reddedilmesi üzerine idari mahkemesine başvurmuştu.
Ancak Muenster kentindeki idari mahkeme, söz konusu kız öğrencinin yüzme dersinden muaf tutulması talebini reddederken öğrencinin “burkini” olarak adlandırılan tesettür mayosunu kullanabileceğini bildirdi. Mahkeme, kararının temyiz edilmesi yolunu da kapattı.
Deutsche Welle de, bu konudaki haberinde Almanya’da öğretmen sendikaları ve eğitim yetkililerinin, devlet okullarında kız ve erkek öğrencilerinin ayrı sınıflarda okutulması taleplerine hep karşı çıktığını belirtirken bu konunun ülkedeki Müslüman toplumlarını böldüğünü, muhafazakar Müslümanların bu uygulamanın değişmesi gerektiğini savunduklarını kaydetti.(anka)