Almanya'dan 'Gurbette Aşk' vetosu

Almanya'dan 'Gurbette Aşk' vetosu
Almanya'dan 'Gurbette Aşk' vetosu
TRT'nin ''Gurbette Aşk'' adlı dizisi, Almanları kızdırdı. Alman medyası ateş püskürüyor.

Almanya ’da yaşayan bir Türk aileyi anlatan ve TRT'de yayınlanmaya başlanan ''Gurbette Aşk '' adlı dizi ilk günden tepki aldı. 

Hamdi Alkan’ın yönettiği dizinin ilk bölümü Alman medyası tarafından eleştirildi.

Dizinin klişe fikirler üzerine kurulu olduğunu ve senaristlerin hiç Almanya’ya gitmediğini yazan Die Welt gazetesi, dizide üzerinde gamalı haç olan evlerin gösterilmesini ve Almanların ''Huysuz Naziler'' olarak tasvir edil¬mesini eleştirdi. Dizinin yayından kaldırılması da istendi.

İstanbul Beykoz'daki eski bir ayakkabı fabrikasında oluşturulan sette çekilen dizinin ilk bölümü 24 Kasım'da TRT 1'de yayınlandı. Dizide, Almanya’ya göç etmiş bir Türk ailenin hikayesi konu ediliyor ve başrolleri Cezmi Baskın, Gökhan Alkan, Müge Boz, Wilma Elles ve Serhat Özcan paylaşıyor.

Dizinin senaryosuna göre Köln kentinde yaşayan Türkoğlu ailesinin oğlu Osman, Almanya’da mühendislik tahsili görüyor ve aynı üniversitede okuyan Nina’yla aşk yaşıyor. Ancak tutucu bir kişi olan Osman'ın babası Rizeli dönerci Salih, bu ilişkiye karşı çıkıyor. Salih, çocuklarının Alman gençlerine uyup kendi değerlerinden uzaklaşmalarından korkuyor, ancak korktuğu başına geliyor. (Gazeteport)