Alternatif TIP...(3)

Babaannelerimizin hastalıklara karşı sihirli reçeteleri, bahçede yetişen çiçek ve otlarla yapılan 'kocakarı ilaçları', çağdaş toplumlarca yeniden keşfedildi.
Haber: YEŞİM KASAP / İSTEM ERDENER / Arşivi

Nane, limon kabuğu...
Babaannelerimizin hastalıklara karşı sihirli reçeteleri, bahçede yetişen çiçek ve otlarla yapılan 'kocakarı ilaçları', çağdaş toplumlarca yeniden keşfedildi. Fakat doğal tedavi yöntemleri arasında özel bir yere sahip olan bitkilerle tedavi, şimdilerde deneme-yanılma esasına değil, bilimsel gerçeklere dayanıyor. Aromaterapi, bitkilerden elde edilen aroma yağlarıyla
uygulanan bir tedavi yöntemi. Kökleri Hindistan ve Çin'e dayanan aromaterapide, bitkilerin kök, çiçek ve yapraklarından alınan saf ve uçucu yağlar uykusuzluk, stres, akne, cildin yaşlanması, depresyon gibi pek çok rahatsızlık için kullanılıyor.
Eski dönemlerde popüler olsa da, ilaç sanayiinin gelişmesiyle yerini pratik yöntemlere bırakan bu tedavi, geçtiğimiz yüzyılın başında tekrar gündeme geldi. Aroma yağlarının kan dolaşımı yardımıyla lenf sistemine ulaştığı ve hücre arası sıvılar yoluyla iyileşme sağladığı ortaya çıktı.
Çaylar tedavi etmez
Kokulu yağlar farklı özelliklerdeki birçok kimyasal maddenin birleşimi ile oluşan karışımlar. Bireylerin ruhsal durumlarını etkiledikleri gibi, bir kısmı antibakteriyel, antiseptik ya da antienflamatuar (ateş düşürücü) etkilere sahip. İngiltere'de aromaterapi eğitimi alan aromaterapi uzmanı Aynur Gedik, bitkilerden alınan özlerin, elde ediliş yöntemi ve kullanımına
göre değişik terapi amaçları olduğunu söylüyor:
Aromaterapide bitkilerin kullanılış amaçları neler?
Aromaterapiyle bir hastalığın iyileştirilmesinden söz edemeyiz. Diğer yandan bitkilerdeki aktif maddeler yüksek dozlarda kullanılarak kompleks bitkisel terapiler uygulanabilir. Mesela 160 miligram 'saw palmetto' bitkisi özünün günde iki kez alınması prostata karşı korur.
Bitkilerin sadece fizyolojik değil, psikolojik etkileri de olduğunu biliyoruz. Bu nasıl sağlanıyor?
Bitkilerden fito hormonlar adında aktif maddeler de elde edilir. Bunlar, vücudumuzdaki hormonlara eşdeğer etki gösterir ve salgılanmalarını uyarıp destekler. Örneğin soya ve kava kava bitkisinden, bir hormon olan progestron elde edilir. Bitkilerin uyarıcı, yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri vardır. Bazen bir bitkinin birden fazla özelliği de bulunabilir.
Aromaterapide kullanılan yağların tedavi yöntemi nasıl?
Bu yağlar sorunlu bölgede denge kurar. Genelde bir hastalığa hitap etmezler. Örneğin karaciğer problemi olan bir insan için aromaterapiyle karaciğer tedavisi mümkün olmaz, fakat aromaterapi karaciğeri dengeler. Vücuda sürülen yağ ortalama dört saatte sorunlu bölgeye nüfuz eder. Bu yüzden aromaterapide en etkili yöntem yağın doğrudan vücuda temas etmesiyle, yani masajla uygulanmasıdır.
Aromaterapi uygulamak isteyenler nelere dikkat etmeli?
Hastaların öncelikle aromaterapi uzmanının diplomalı olup olmadığına dikkat etmesi gerek. Ayrıca profesyoneller, masajda kullanılacak yağların koyu renkli şişeler içinde olması gerektiğini bilir. Şişelerin şeffaf olması, yağın kalitesini düşürür. Çünkü yağlar ışıktan etkilenir.
Kalorifere okaliptüs yağı
Evde kendi kendimize nasıl aromaterapi uygulayabiliriz?
Aromaterapi bir yaşam tarzıdır. Örneğin kışın radyatörün üzerine konulacak bir kâsenin içine damlatılacak iki-üç damla okaliptüs yağı (aktarlardan satın alabilirsiniz) bile soğuk algınlığına iyi gelir. Oran bir yemek kaşığına iki-üç damla düşecek şekilde ayarlanır. Kokunun yarattığı çağrışımın pozitif olması esastır. Örneğin kimisi papatya kokusuyla ferahlarken, bu kokuyla beraber çocukluğunda rahatsız edici bir olay yaşamış olan biri bu etkiyi yaşamaz.
Kendi kendine terapide dikkat edilecek noktalar var mı?
Yağlar ağız yoluyla alınmamalı. Aromaterapinin etkisinin başlaması ve yağların çabuk dolaşımı için toksinlerden kurtulmak gerek. Bunun
için de dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. Hamileliğin ilk dört ayında aromaterapi yapılmamalı. Yüz bölgesinde tarçın ve karanfil kullanmaktan kaçınılmalı. Hassas ciltlerde fesleğen, rezene gibi asitli yağların zararlı olduğu unutulmamalı. Şeker hastalığında okaliptüs, ıtır ve limon; epilepsi rahatsızlığında da rezene, okaliptüs ve kekik kullanılmaz.
Peki kaliteli yağ almanın püf noktaları neler? Ortalama fiyatları ne kadar olmalı?
Şişenin renginin koyu olmasının yanı sıra fiyatından da yağların kalitesi anlaşılabilir. Tüm yağlar aşağı yukarı aynı fiyata satılıyorsa seyreltilmiş demektir. Çünkü bitkinin cinsine göre fiyatı da değişir. 200 kilogram gül yaprağından sadece 1 litre gülyağı elde edildiği halde, 200 kilogram lavanta çiçeğinden yaklaşık 6 litre kokulu yağ sağlanır.Kendi kendine iyileş
Bel ağrısından krampa, nezleden sinüzite, birçok derdin bitkisel şifası var. Ancak önemli olan neyi, nerede kullanacağını bilmek. İşte basit bir kullanma kılavuzu:
Bel ağrıları Karabiber, papatya, okaliptüs, melisa, biberiye: Seçtiğiniz iki çeşit yağdan sekiz damlayı, 20 ml. taşıyıcı yağ (bademyağı, susamyağı, zeytinyağı) ile karıştırıp masaj uygulayın. Veya iki-üç damla yağı sıcak bir havluya damlatıp kompres yapın. Banyo suyuna da beş damla seçtiğiniz yağdan damlatabilirsiniz.
Baş ağrısı Papatya, ıtır, nane, gül, lavanta: Birinden sekiz damlayla masaj yağı hazırlayın veya ağrıyan yere iki damla naneyağıyla kompres yapın.
Ayak krampları Ardıç, selvi ağacı, lavanta, kekik: Sekiz damlayla masaj yağı hazırlayın ve kramplı bölgeye yukarı doğru masaj hareketleri ile sürün veya sıcak kompres uygulayın.
Egzersiz sonrası kas ağrısı Okaliptüs, Alman papatyası, ardıç, limon: Masaj, banyo suyu ve kompres olarak uygulayın.
Soğuk algınlığı, nezle Bergamot, selvi, lavanta, hintdefnesi, biberiye: Kalorifer üzerine koyacağınız bir kaba iki-üç damla damlatın veya masaj yağı olarak göğüs bölgesine hafifçe sürün. Direkt koklama ile nefes açıcı olarak kullanabilirsiniz, ancak ağır kokular alerji yapabilir, hafifleterek deneyin.
Sinüzit ağrısı, aşırı göğüs tıkanmaları Okaliptüs, bergamot, lavanta, hintdefnesi, sandal ağacı: Göğüse masaj yaparak, özellikle sinüzit ağrılarında burun kenarına ve alına sıcak kompres yaparak kullanın.
Sivrisinek kovucu Papatya, lavanta, hintdefnesi: Isırılan yere kompres yaparak, hafifletip koruyucu krem gibi ya da odada sıcak suyla buharlaştırarak kullanabilirsiniz.
Hazımsızlık, mide yanmaları, gaz Ardıç, papatya, portakal, almanpapatyası: Karın bölgesine saat yönünde masaj yağıyla hafifleterek sürün.
Aşırı uykusuzluk, içki sonrası halsizlik Yasemin, sandal ağacı, lavanta, nane, gül, biberiye: Yüze masaj yoluyla veya banyo suyuna karıştırarak kullanılabilir.
Selülit ve çatlaklar Ardıç, ıtır, selvi, mandalina, hintdefnesi: Yine sekiz damlası 20 ml. masaj yağıyla hafifletilerek kullanılabilir. Banyo suyuna da ekleyebilirsiniz.
Akne, sivilce Bergamot, papatya, ıtır, ardıç, hintdefnesi: Masaj yağıyla hafifletilerek sorunlu bölgeye sürülebilir. Hint-defnesi sivilceleri kurutur ve saf olarak kullanılabilir.
Egzama, sedef Selvi, ıtır, sandal ağacı, almanpapatyası: Masaj ya da direkt kompres yoluyla uygulanır.


Kullanılmadığı hastalıklar
Ateşli hastalıklar, deri ve eklem iltihapları, bilinmeyen kaşıntı ve kızarıklıklar, ödem ve şişmeler, açık yaralar, burkulmalar, adale yırtılmaları ve bağ dokusu zedelenmeleri, kırık kemikler, varisler (üzerine masaj yapılmaz), kanser (bölgeselse), yeni ameliyat ve yaralanmalar. Dikkat! Hormon dengesini bozabilen yağlar: Pennyroyal, mugword, ruharuts...


Bu durumlar etkiyi azaltır
1- Cilt tıkalı ve cansızsa yağların emilimi güçleşir.
2- Kan dolaşımı aksaklığı varsa bu, yağların vücutta dolaşmasını zayıflatır.
3- Stres oranı aromaterapinin etkisini zayıflatır, kasların gergin olması tedavinin etkisi değiştirir.
4- Kabızlık ve vücutta toksik maddelerin artması. Aşırı kirli hava, sigara, alkol kullanımı.


Kitap önerileri
Aromaterapi Krem ve Losyonların Hazırlanması
101 Doğal Formül
Donna Maria
2001 Platform Yayınları
Ayurveda&Aromaterapi
Eski Bilgelik ve Modern Tedaviler İçin Yeryüzünün Temel Yol Göstericileri
Lighte Miller, Bryan Miller
2001 Bilim Teknik Yayınevi
* * * * * * * * * * * * * * * *
YARIN: Masaj teknikleri