Altı dakikayı geçmesin

Cep telefonuyla aynı kulakta altı dakikadan fazla konuşulmasının, ısı artışı nedeniyle hücrelerde yapısal değişikliğe yol açabileceği, bu yüzden aynı kulakla altı dakikadan fazla konuşulmaması uyarısı geldi.Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, cep telefonları kulaklarına yapışık yaşayanlara yönelik uyarı yaptı. Doç. Dr. Topbaş, cep telefonlarının çok kısa bir zaman içerisinde hem yaygınlaştığını hem de teknolojisinde hızlı değişim görüldüğünü belirterek, bu durumun “sağlık sorunlarına neden olup olmadığı” yönündeki tartışmaları da beraberinde getirdiğini söyledi.
Türkiye’de 3. nesil olarak adlandırılan 3G teknolojisine, dünyanın bazı ülkelerinde de 4G teknolojisine geçildiğini ifade eden Topbaş, “Böylece veri iletimi ve çeşitlilikte artış yaşandı. Tartışma da bu yönde alevlendi. Çünkü bu kadar çok verinin aktarılabilmesi için hem baz istasyonlarının nitelikleri hem de sayısında artış olacağı, bununla birlikte bu sistemi oluşturan non-iyonize radyasyonun ve elektriksel alan şiddetlerinin de artışının söz konusu olabileceği konuşulmaya başlandı” dedi. Dünyanın şimdi bu konuyu tartıştığını belirten Topbaş, konunun henüz kanıtlanmaya çalışıldığını söyledi.

Kulak çevresi ısınıyor
Cep telefonlarıyla konuşurken birkaç ayrıntının sağlığa olası zararlı etkileri yok edebileceğini dile getiren Topbaş, şöyle devam etti:
“Cep telefonlarının özellikle aynı kulağa dayalı olarak altı dakikanın üzerinde kullanılmasının riski vardır. Aynı kulakla altı dakikayı geçen konuşmalarda kulak çevresinde ısı artar. Bu artış yaklaşık bir santigrat derece olur. Isı artışıyla birlikte etkilediği bölgelerdeki hücrelerde yapısal değişimler yaşanabilir. Bunlar her ne kadar vücuttan bertaraf edilebilse de bertaraf edilemeyecek sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, dikkat eksiklikleri, hücrelerde yapısal değişikliklere neden olabilir. Bu yönde araştırmalar devam etmektedir ancak ısı artışına neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle aynı kulağa cep telefonunu dayayarak, altı dakikadan fazla konuşulmalı.”
Topbaş, cep telefonunun kulaklıkla kullanılmasını da önerdi. (aa)