Altı yaşındaki Bethany'nin vücudu 150 binde bir görülür

Altı yaşındaki Bethany'nin vücudu 150 binde bir görülür
Altı yaşındaki Bethany'nin vücudu 150 binde bir görülür

Bethany?nin iç organlarındaki durum, ana rahmindeyken anlaşılmış.

ANKARA - İngiltere’de altı yaşındaki Bethany Jordan adlı çocuğun, beş dalağı ve iki sol akciğeri var. Karaciğeri de olması gerekenin aksi yönde yer alıyor. Dışarıdan bakıldığında sağlıklı bir kız çocuğu gibi görünen Jordan’ın iç organlarındaki bu durum, ana rahmindeyken tespit edilmiş.
Kalbinde delik bulunan ve karaciğeriyle birlikte midesi de ters yönde olan Bethany’nin kalbinin atışı, çok fazla hareket ettiğinde sırtından görülebiliyor. Bethany’nin tıpta ‘Ivemark sendromu’ adı verilen bu durumu 150 binde bir kişide görülüyor, her vaka birbirinden farklı oluyor ve nedeninin de genetik olduğu sanılıyor.

Enfeksiyonlara açık
Bethany’nin sağlıklı bir dalaktan çok daha küçük olan beş dalağı, kanı yeterince süzmediği için küçük kız zararlı enfeksiyonlara açık halde bir yaşam sürüyor. 37 yaşındaki annesi, kızı çok çabuk yorulduğu için ona çok iyi bakmak zorunda olduklarını ve hastalandığında iyileşmesinin uzun zaman aldığını söylüyor.
Bethany’nin bu durumu, annesinin gebeliği sırasında Birmingham Kadın Hastanesi’nde yapılan rutin muayenelerde fark edilmiş. Doktorlar ilk önce kızın dalağını görememiş ve aileyi bebeğin ayrıca Down sendromlu doğabileceği yönünde de uyarmış.
Daha sonra yapılan testlerde kızın beyninde bir anormallik olmadığı tespit edilince Jordan ailesi, bebeği dünyaya getirmeye karar vermiş. 

Karaciğer nakli şart
Doğumundan sonra 10 günü kuvözde geçiren, bir aylıkken kalp yetmezliği nedeniyle bir süre hastaneye yatırılan ve bunu izleyen aylarda karaciğerinden, akciğerinden ve kalbindeki delikle ilgili ameliyatlar geçiren Bethany Jordan’ın, yaşları 19, 17 ve 13 olan üç erkek kardeşi var.
Bethany’nin doktorlarından Patrick McKiernan, artık iki yılda bir kontrol edecekleri küçük kıza eninde sonunda karaciğer nakli yapılacağını belirterek, “Tüm sorunlarına rağmen çok iyi gitti, bence çok güçlü bir kız çocuğu” diye konuşuyor.
Annesi de kızının hikâyesinin, tüm annelere örnek olması gerektiğini belirterek, “Bazen biraz endişeleniyor ve özel olmak istemediğini söylüyor. Ama gerçek bir savaşçı o, benim yıldızım, onu olduğu gibi seviyorum ve daima seveceğim” diyor. (aa)