Altın Ayı, ilk kez Romanya'ya

Altın Ayı, ilk kez Romanya'ya
Altın Ayı, ilk kez Romanya'ya
Haber: Ahmet Boyacıoğlu / Arşivi

Berlin Film Festivali’nde ödüller önceki akşam düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Won Kar-Wai başkanlığındaki jüri Calin Peter Netzer yönettiği ‘Child’s Pose’ filmini Altın Ayı’ya değer buldu. Bu ödül tarihinde ilk kez bu ödül Romanya’ya gitmiş oldu.
Berlin’de kapanış töreni açılış törenine göre biraz daha sönük geçiyor, çünkü birçok sinemacı ödül töreninden önce Berlin’den ayrılmış oluyor. Törene geldik, davetiye bulabilen 1600 şanslı insandan biri olmanın gururunu taşıyarak. Sunucu, açılış töreninden bildiğimiz Anke Engelke. Bu defa açılıştaki kadar çok espri yapmadı, belki de yapamadı. Ne de olsa törende ‘Kim hangi ödülü aldı?’ gerginliği var. Berlin Belediye Başkanının salonda olduğunu belirtti. Başkan birkaç saniye büyük ekranda göründü, ancak sahneye çıkmadı. Darısı Türkiye ’deki festivallerin başına.
Bu arada bir parantez açıp öğlen saatlerinde açıklanan kısa film ödüllerinde Köken Ergun’un ‘Aşura’ adlı kısa filmi ile DAAD ödülünü kazandığını duyuralım. Bu ödülü kazanan yönetmen, Alman Akademik Değişim Programı kapsamında sinema kurslarına katılmak üzere üç ay boyunca Berlin’de konuk ediliyor ve tüm masrafları karşılanıyor. Ancak bu ödülün açıklanmasıyla küçük bir sorun oluştu, Köken zaten Berlin’de yaşıyor.
Tören sona erdikten sonra Altın Ayı’lı Romen filmi ‘Child’s Pose’u izledik. Varlıklı bir ailenin çocuğu, saatte 140 km hız yaparken 14 yaşında bir çocuğu eziyor ve öldürüyor. Oğluna çok düşkün olan anne devreye giriyor ve onu kurtarmak için her yolu deniyor. Buna tutanakları ve raporları değiştirmek, tanıkların ifadelerine müdahale etmek de dâhil.

ÖDÜLLER

Altın Ayı: Child’s Pose (Calin Peter Netzer)
Jüri Büyük Ödülü: An Episode in the Life of an Iron Picker (Danis Tanovic)
Alfred Bauer Ödülü: Vic+Flo Saw a Bear (Denis Côté)
Yönetmen: David Gordon (Prince Avalanche)
Kadın Oyuncu: Paulina García (Gloria)
Erkek Oyuncu: Nazif Mujic (An Episode in the Life of an Iron Picker)
Senaryo: Cafer Panahi (Pardé)
Mansiyon Ödülleri: Promised Land (Gus van Sant), Layla Fourie (Pia Marais)
İlk Film: The Rocker (Kim Mordaunt)
Kısa Film: The Runaway (Jean-Bernard Marlin)
FIPRESCI Jürisi Ödülleri:
Yarışma Bölümü
: Child’s Pose (Calin Peter Netzer)
Panorama: Inch’Allah (Anaïs Barbeau-Lavalette)
Forum: Hélio Oiticica (Cesar Oiticica Filho)