Altın çocuğun esrar özrü kabul edildi

Altın çocuğun esrar özrü kabul edildi
Altın çocuğun esrar özrü kabul edildi

Pekin Olimpiyatları?nda sekiz madalya kazanan Phelps?in 6 Kasım tarihli bir partide çekilmiş esrar içerkenki fotoğrafları, önceki gün News of The World gazetesinde yayımlandı.

Şampiyon yüzücü Michael Phelps esrar içerken çekilmiş fotoğraflarının ardından 'bir daha olmaz' sözü verdi. Olimpiyat komitesi affetti ama sponsorluklar tehlikede...

LONDRA - Geçen yıl Pekin Olimpiyatları’nda ülkesi ABD’ye kazandırdığı sekiz altın madalyayla adından sıkça söz ettiren yüzücü Michael Phelps, esrar içerken çekilmiş fotoğraflarının yayımlanmasından sonra yaptığı açıklamada olaydan üzüntü duyduğunu söyleyip, sevenlerinden özür diledi.
“Henüz 23 yaşımda, havuzda elde ettiğim başarının aksine kendime yakışık almayan ve ayıplanacak bir davranış sergiledim. Bu hata insanların benden bekledikleri bir davranış değildi. Çok üzgünüm. Özür dilerim, hayranlarıma ve halka söz veriyorum tekrar böyle bir şey olmayacak” dedi. Phelps’in, esrar içmek için kullanılan bir cam pipodan nefes çekerken göründüğü fotoğrafını yayımlayan İngiliz bulvar gazetesi ‘News of the World’ fotoğrafın, Phelps’in Pekin’deki başarılarından üç ay sonra 6 Kasım’da, Güney Carolina Üniversitesi’nde gittiği bir partide çekildiğini yazdı. Pişmanlık duyduğunu belirten Phelps, “Yaptığım insanların benden beklediği bir şey değil. Üzgünüm. Hayranlarıma ve kamuoyuna bunun tekrarlanmayacağı sözünü veriyorum” dedi.

‘Samimiyetine inandık’
Phelps’in uyuşturucu kullandığının ortaya çıkmasının ardından, şampiyon yüzücünün sponsor gelirleri de tehlikeye girdi. Pekin Olimpiyatları’nda elde ettiği başarının ardından büyük şirketlerle yüksek bedellerle sponsorluk antlaşması yapan Phelps’i destekleyen firmaların anlaşmaları iptal etmeleri gündeme geldi. Sponsor firmalar arasında Kellogg’s, Subway, Mazda, Visa ve AT&T gibi dev firmalarda var. Phelps’in menajeri Peter Carlisle, aralık ayında bir te-levizyon programında, yüzücünün sponsor gelirlerinden yaşamı boyunca 100 milyon dolar elde edeceğini söylemişti.
Amerikan Milli Olimpiyat Komitesi tarafından, Phelps’in skandal fotoğrafının ardından yapılan açıklamada olaydan duyulan üzüntü dile getirilerek, “ O, özellikle genç kuşak arasında örnek gösterilen biriydi, davranışları genç kuşak için modeldi, bu uygunsuz tavırla bizleri hayal kırıklığına uğrattı”denildi.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden yapılan açıklamadaysa sporcunun içtenlikle dilediği özrün, affedilmesi için yeterli olduğunu, Phelps’in sözünde samimi olduğuna inandıkları söylendi.
Atina ve Pekin Olimpiyatları’nda kazandığı toplam 14 altın madalyayla tarihe geçen ve ABD’nin altın çocuğu olarak anılan Phelps, daha önce de aşırı alkollüyken trafik kontrolünde yakalanmıştı. Mahkemeye çıkartılan Phelps, suçunu kabul etmiş, serbest bırakılmış, ardından Amerikan halkından özür dilemişti. ABD adına altı altın ve iki gümüş madalya kazandığı 2004 Atina Olimpiyatları sonrasında meydana gelen olay sırasında henüz 19 yaşındaydı. (The Guardian, Reuters, anka)