Altın Koza heyecanı başlıyor

Altın Koza heyecanı başlıyor
Altın Koza heyecanı başlıyor
15-21 Eylül tarihlerinde yapılacak 21. Altın Koza Film Festivali tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı. Ana teması 'Türk Sineması'nın 100. Yılı' olarak belirlenen festivalde Adanalı büyük yazar Orhan Kemal de doğumunun 100. yıldönümünde eserlerinin beyazperde uyarlamalarıyla anılacak. Festivalde en iyi filme 350 bin lira ödül verilecek.

21. Altın Koza Film Festivali tanıtım toplantısı İstanbul ’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yaptığı toplantıda; festival kapsamında düzenlenecek etkinlikler ve yarışma filmleri tanıtıldı. Teması ' Türkiye Sinemasının 100. Yılı' olarak belirlenen festivalde Adanalı büyük yazar Orhan Kemal de doğumunun 100. yıldönümünde eserlerinin beyazperde uyarlamalarıyla anılacak. Bunlar arasında döneminin yasaklı filmi 'Bereketli Topraklar Üzerinde' de bulunuyor.
Geçen yıl yaşamını yitiren Tuncel Kurtiz ve geçen ay vefat eden Çolpan İlhan festivalde anılacak diğer isimler... Kurtiz’in Türkiye’de göstermeyi çok istediği filmi 'Korkunun Karanlık Gölgesi' ve Çolpan İlhan’ın efsaneleştiği 'Yalnızlar Rıhtımı' festivalde gösterilecek.

Jüri başkanlığını Reha Erdem’in üstlendiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 7'si yönetmenlerin ilk filmi olmak üzere toplam 12 film yer alıyor. Oyuncu Tamer Barlas, “Büyük bir çöküntü ve umutsuzluk yaşıyoruz” diyerek betimlediği bugünün Türkiyesi’nde “ Genç sinemacıların olması ve böyle bir festivalde var olmaları gerçekten hem sevindirici, hem de Türkiye sineması adına umut verici bir gelişim” diyerek genç yönetmenlerden umutlu olduğunu belirtti.

45 film başvurdu 12'si seçildi


Sinema eleştirmeni Sevin Okyay ise kendisi için asıl heyecan verici olan kısmın Altın Koza’daki uluslararası bölüm olduğunu söyledi. Cannes’da ödül almış birçok filmin İstanbul’dan önce Adana’da gösterileceğinin altını çizen Okyay, “Yaş itibariyle beni en çok memnun eden, geçen ay kaybettiğimiz Lauran Bacall’ın, Humprey Bogart’la beraber yer aldığı filmlerin gösterilecek olması. Ayrıca 'Bereketli Topraklar Üzerinde’nin gösterilecek olması da müthiş” dedi.

Altın Koza’nın kendine has değerleriyle en iyisini yapma derdinde olduğunu belirten Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Biz, ülkemizdeki diğer film festivalleriyle bir kıyaslama, yarış içerisinde değiliz. Onların da başarılı olmasını can-ı gönülden istiyoruz. Değerlendirme yaparken objektif kriterlerle yapma hususunda gerekli muameleyi esirgemeyeceklerini umuyoruz” dedi. Adana’nın zamanında 200’ü aşkın yazlık sinemasıyla bir 'sinema kenti” olduğunu, festival sayesinde ilçelerde düzenlenecek konser ve etkinliklerle de festival ruhunu tüm bir kente yaymayı planladıklarının altını çizdi. Yarışmanın ödüllerini de açıklayan Sözlü, "Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışmasında toplam 630 bin lira ödül verilecek. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda 30 bin lira, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda ise 40 bin lira ödül dağıtılacak. Film gösterimlerinin de bedelleri dahil toplam 740 bin lira sinemaya katkı sağlanacak. Bu da küçümsenmeyecek bir meblağ” ifadelerini kulandı.
 
Altın Koza A.Ş Başkanı Candan Yaygın ise bu sene engelsiz sinema hizmeti de yapacaklarını söyleyerek: “Engelsiz sinema ile engelli vatandaşlar için özel hazırlanmış salonlarda yapılan sistemle engelli vatandaşlarımıza sinema izleteceğiz” dedi.