Altın Koza'da ustalar ve gençler bir arada

Altın Koza'da ustalar ve gençler bir arada
Altın Koza'da ustalar ve gençler bir arada
20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak filmler belli oldu. 47 filmin, 12'si jüri önüne çıkmaya hak kazanırken, beş film ilk kez seyirciyle buluşacak.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yıl 16–22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yer alan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmler açıklandı. En İyi Film seçilecek eserin 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmanın sonuçları 22 Eylül gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak. Jüri başkanlığını ise Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst yapacak.
16 Eylül’de başlayacak Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması da düzenlenecek. Özel gösterimler, söyleşiler, sergiler ve atölye çalışmaları ise yine festival haftası boyunca sanatseverleri bekleyen diğer etkinlikler olacak. Bu yıl ulusal uzun metraj yarışmasında yer almaya hak kazanan filmler şöyle:
Daİre: ‘Zincirbozan’ ve ‘Büyük Oyun’ filmleriyle tanıdığımız Atıl İnaç’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde son dönemin iki önemli oyuncusu Fatih Al ve Nazan Kesal oturuyor. İnaç filmini “Daire, taşı sıkan bu insanları ve sıktırtan sistemi yabancılaşmadan, yargılamadan, uzaklaşmadan küçük bir betimleme deneyidir’’ sözleriyle tanımlıyor.
Çanakkale Yolun Sonu: Mustafa Kemal Uzun’un ilk uzun metrajı olan filmde Gürkan Uygun, Berrak Tüzünataç ve Mahir Günşiray başrollerde. Geçen mart ayında vizyona giren film oldukça iyi eleştiriler almıştı. Film Çanakkale savaşında keskin nişancılığıyla nam salan Muhsin’in hikâyesini anlatıyor.
Gözümün Nuru: Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun üçüncü uzun metrajlı film projesi olan Gözümün Nuru, Melik Saraçoğlu’nun gerçek hayatta başına gelenleri konu edinen, trajikomik bir yapım.
Jîn : Reha Erdem’in Berlin Film Festivali’nde açılışı yapılan filmi ‘Jîn’, bağlı bulunduğu gerilla birliğinden ayrılıp İzmir’e gitmeye çalışan genç bir kadının doğa, hayat ve tabii ki erkeklerle olan zorlu mücadelesini anlatıyor. Filmde Erdem’in yeni keşfi Deniz Hasgüler rol alıyor.
Eve Dönüş: Sarıkamış 1915: Yılın sürpriz filmlerinden birisi olan yapım, vizyona girdiğinde çok beğenildi. Alphan Eşeli de ilk filmiyle övgüler aldı. Sarıkamış Harekâtı sonrası evlerine dönmek isteyen bir grup insanın karşılaşmalarını insan doğasının garip dehlizlerinde gezinerek anlatan filmde Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin başrolde.
Hadİ baba Gene Yap: ‘Teslimiyet’ filmiyle övgüler alan Emre Yalgın, ikinci uzun metraj filminde, askere gitmek istemeyen bir gencin hikâyesini anlatıyor. Melih Selçuk ve Mustafa Avkıran başrollerde.
Köksüz: İstanbul Film Festivali’nin en önemli keşfi olarak dikkat çeken filmin yönetmenlik koltuğunda Deniz Akçay Katıksız oturuyor. Ahu Türkpençe’nin başrolünde yer aldığı film başarılı bir aile draması.
Yarım Kalan Mucİze : ‘Kayıkçı’, ‘Ayın Karanlık Yüzü’ ve ‘Mavi Gözlü Dev’ filmleriyle tanıdığımız Biket İlhan bu kez, 40’lı yıllara uzanıyor. Feodal baskılar yüzünden okuyamayan ama Köy Enstitüsü’ne gitmek için her şeyi göze alan genç bir kadının hikâyesi.
Hayat Boyu: Aslı Özge’ye İstanbul Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü kazandıran yapım, İstanbul’da yaşayan orta sınıf bir aileye odaklanıyor. Aslı Özge’nin bir önceki filmi ‘Köprüdekiler’ 2009 yılında Altın Koza ödülünü ‘11’e 10 Kala’ filmiyle paylaşmıştı.
Lal: Semir Aslanyürek bu kez, 70’li yılların başlarında Adana’dan Antakya’ya doğru yola çıkan 14 yaşlarındaki iki çocuğun hikâyesini anlatıyor. Emre Altuğ, Erkan Can, Feride Çetin ve Gürkan Uygun rol alıyor.
Soğuk: Berlin’in ardından İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmin yönetmen koltuğunda Uğur Yücel oturuyor. İlk kez kamera karşısına geçen Cenk Medet Alibeyoğlu’nun göz doldurduğu yapımda Ahmet Rıfat Şungar, Şebnem Bozoklu ve Ezgi Mola gibi isimler rol alıyor.
Yozgat Blues: İstanbul Film Festivali’nde yer alan bir başka film. 2009’da ‘Uzak İhtimal’ filmiyle Altın Koza’da en iyi yönetmen seçilen Mahmut Fazıl Coşkun, bu kez çalışmak için İstanbul’dan Yozgat’a giden orta yaşlı bir müzisyen ile genç bir kadının öyküsünü anlatıyor.