Altın Koza'nın jüri başkanı Beki Probst


Altın Koza'nın jüri başkanı Beki Probst

Altın Koza'nın jüri başkanı Beki Probst
16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Altın Koza Film Festivali'nin ulusal yarışma jüri başkanlığını Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst yürütecek

Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek Uluslararası Adana Altın Koza Film festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst yürütecek. Son başvuru tarihi 2 Ağustos olan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için geri sayım devam ediyor. 16-22 Eyül tarihlerinde düzenlenecek festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra her yıl olduğu gibi Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek. Dünya sineması seçkisi, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve sergiler de sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin tüm yarışmalarına ait yönetmelik ve başvuru formlarına www.altinkozafestivali.org.tr adlı internet sitesinden ulaşılabilir.
İstanbul doğumlu olan Beki Probst, hukuk ve gazetecilik öğrenimi gördü. Çalışma hayatına Tercüman Gazetesi ve Hayat Mecmuası’nda başladı. 1960 yılında İsviçre’ye giden Probst, orada çeşitli kültürel etkinlikler düzenledi ve sinema işletmeciliği yaptı. 1981 – 1988 yılları arasında Berlin Film Festivali’ne Türkiye ve Yunanistan’dan film seçen Probst, 1985 – 1995 yılları arasında Locarno Film Festivali’nde seleksiyon komitesinde görev yaptı. Probst, 1988 yılında başına getirildiği Berlin Film Festivali’nin Film Fuarı’nı EFM – European Film Market / Avrupa Film Pazarı’na dönüştürdü. Cenevre Stars de Demain / Yarının Yıldızları festivalinin sanat yönetmenliği de üstlenen Beki Probst, dünyanın birçok önde gelen film festivalinde jüri üyeliği yaptı.