Altın Palmiye tabuları yıkan filme

Altın Palmiye tabuları yıkan filme
Altın Palmiye tabuları yıkan filme
66. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye'yi Abdullatif Keşiş'in 'Adele'in Yaşamı-La vie d'Adèle' adlı filmi aldı. Lezbiyen bir aşk hikayesi anlatan film uzun sevişme sahneleriyle konuşulmuştu.

Sinema dünyasının en prestijli festivali Cannes'da büyük ödül Altın Palmiye tabuları yıkan filme, Tunus asıllı Fransız yönetmen Abdullatif Keşiş'in (Abdellatif Kechiche) 'Adel'in yaşamı-La vie d'Adele' adlı filmine gitti. Lezbiyen bir aşk hikayesi anlatan ve İngilizceye 'Blue Is The Warmest Colour' (Mavi En Sıcak Renktir) olarak çevrilen film, uzun sevişme sahneleriyle çok konuşulmuştu. Jüri başkanı Steven Spielberg, alışılmışın dışında bir hareket yaparak, yönetmeni ödüllendirirken oyuncular Adele Exarchopoulos ve Lea Seydoux'u da sahneye davet etti. Filmde Adele Exarchopoulos, yaşça kendisinden büyük bir kadına (Lea Seydoux) aşık olan, 15 yaşındaki bir genç kızı canlandırıyordu. Öte yandan  Fransa 'da eşcinsel evliliğe olanak tanıyan yasayı protesto eden 150 bin kişinin katıldığı büyük eylemden birkaç saat sonra Altın Palmiye'nin eşcinsel filme verilmesi ilginç bir tesadüf oluşturdu.   

Spielberg başkanlığındaki jüri, en iyi erkek oyuncu ödülüne 'Nebraska' filmindeki performansıyla Bruce Dern'i; en iyi kadın oyuncu ödülüne ise 'The Past' filmindeki performansıyla Berenic Bejo'yu layık gördü. 

Diğer ödüller ve kazananlar şöyle:
Jüri Büyük Ödülü: Inside Llewyn Davis (Joel & Ethan Coen)

Jüri Ödülü: Like Father, Like Son (Hirokazu Koreeda)

En İyi Senaryo: A Touch of Sin - Zhangke Jia

En İyi Yönetmen: Amat Escalante - Heli

Altın Kamera: Ilo Ilo (Anthony Chen)

En İyi Kısa Film: Safe (Byoung-gon Moon)