Altın Safran ödülleri sahiplerini buldu

Altın Safran ödülleri sahiplerini buldu
Altın Safran ödülleri sahiplerini buldu
Safranbolu'da gerçekleştirilen 14. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde yarışmaya katılan filmler ödüllerine kavuştu.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla 6 Eylül Cuma günü başlayan “14. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" kapsamındaki belgesel film yarışmasında ödül alan filmler belli oldu.

Ödüller, Safranbolu Hükümet Konağı bahçesinde yapılan törenle sahiplerine verildi. "Tapu Senedi, Mezar Taşlarımız" alt temasının işlendiği ve amatör, profesyonel ile fotoğraf kategorilerinde belirlenen belgesel film yarışmasına bu yıl 78 başvuru yapıldı.

Juri tarafından yapılan değerlendirme sonunda profesyonel kategoride, "İskoçya'dan Gelen Arma" birinci olurken, “Oturak” ikinci, “Tamgalar” üçüncü oldu.

Amatör kategoride ise "Sadık" birinci, "Sarı-oy" ikinci, "Gölün Kıyısında" üçüncü seçildi.

Süha Arın Özel Ödülünü ise "Refika" adlı belgesel film kazandı.

Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, "Artık dünya tarafından bilinen ve tanınan bir yarışma düzenliyoruz. Katkısı olanlara teşekkür ederim" dedi. Törende Bulgaristan Zoya Georgiyeva Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu gösterinin yanı sıra Ankara Opera ve Bale sanatçıları Tuğba Mankal ve Arda Doğan’ın verdiği konser ilgiyle izlendi.