Altta yemek, üstte keyif

Sugar Club Cafe, Beyoğlu'nun ara sokaklarında saklı kafelerinden biri.
Haber: MELİS ÇELEBİ / Arşivi

Sugar Club Cafe, Beyoğlu'nun ara sokaklarında saklı kafelerinden biri. Dokuz ay önce açılan kafeyi, işletmecisi Ekrem Erden nisan ayında devralmış. Kafenin ismini eski sahipleri verdiği halde, Erden değiştirmeye yanaşmamış. Tek değiştirdiği, dekorasyonu olmuş. İki katlı mekânın sıra sıra masalarıyla alt katı tipik bir kafeyi yansıtırken minderlerle kaplı, çiftlerin rağbet ettiği üst kat ise uzanıp keyif çatabileceğiniz bir chill - out alanı. Mekânın sade dekorasyonu, ufak tefek detaylarla zenginleştirilmiş. Hayvan derisi desenli döşemeler ve duvarları süsleyen modern doğa fotoğrafları, mekânın ihtiyacı olan hareketi ona kazandırıyor. Erden'in arkadaşlarından birinin çektiği fotoğraflar, her üç ayda bir değişecekmiş. Yaz aylarında kafenin sokağı trafiğe kapatılıp dışarıya masalar konulacağı için Erden burayı güzelleştirme ve yeşillendirme yolunda harıl harıl çalışıyor.
Kafe sahibi olmak, önceden Safran ve Pia'da garsonluk yapan Erden'in en büyük hayallerindenmiş. Buraya da tamamen amatör bir ruhla el atmış. En son Beyoğlu'nun ve İstanbul'un alternatif butiklerinden Bubble'ı işletmiş. İş hayatına verdiği yedi aylık aradan sonra da burayı devralmış.
Buraya daha çok yaşları 25 ile 35 arasında değişen gençler rağbet ettiği halde, 35'ini geçenler de uğruyormuş. Erden gençlerin enerjisinin yaşlıları çektiğini belirtiyor. Erden, Sugar Club Cafe'yi devraldığında, zaten oturmuş bir müşteri kitlesi varmış. Onun tek yaptığı, bu kitleyi biraz daha genişletip sirkülasyonu artırmak olmuş. Kimisi buraya gelip saatlerce vakit geçirirken, kimisi de çabucak bir şeyler atıştırıp çıkmayı tercih ediyor.
80'lerin müzikleri
Acid jazz ve house tınılarının yankılandığı mekânda müziğe çok önem veriliyor. Önümüzdeki haftadan itibaren cumartesileri 17.00 ile 20.00 arasında, DJ Kartal müzik yapacak. Bu daha çok nabız yoklama amaçlı bir uygulama. Tuttuğu takdirde program geceye
de sarkabilir. '80'lerin çocuğu Erden, gün içinde bir-iki saat bu yılların müziklerinden
bir demet sunuyor.
Sabah saat 10.30'dan gece 01.00'e kadar açık olan mekânın öğle ve akşam mönüleri bir. Yemeğe özel bir ilgisi olduğu halde Erden, işin yemek kısmıyla ilgilenmeye fırsat bulamadığından bahsediyor. Mekânın içki ruhsatı olmadığı için mönüde meyve kokteyllerine ağırlık verilmiş. Ananas, limon, süt ve çeşitli meyve suları karıştırılarak hazırlanan Cinderella adlı içecek, kafenin müdavimlerinin değişmeyen tercihi. İçecek fiyatları 1 milyon 750 bin TL'den başlayıp 3 milyon 500 bin TL'ye kadar çıkarken, yemek fiyatları 2 milyon 500 bin TL ile 4 milyon 750 bin TL arasında değişiyor. İki ay Sri Lanka'da kalan Erden, orada tek yediği tatlı olan portakallı krepi de Sugar Club Cafe'nin mönüsüne katmış. Aromalı kahve meraklıları için burası bir cennet. 30 çeşit kahve arasından beğenin beğenebilirseniz. Son yıllarda kahve kültürünün hızla ilerlediği İstanbul'da her şeye rağmen bol çeşit bulabileceğiniz yerler az. Sugar Club Cafe iyi bir alternatif sayılabilir.
Tel: (0212) 244 12 75