Alzheimer beyni etkileyen bir tür diyabet hastalığı olabilir

İnsülinle Alzheimer arasında ilişki var: Alzheimer'e diyabet hastalığının bir türünün sebep olabileceğini belirten uzmanlar, insülin hormonunun beyin hücrelerini hafıza kaybına karşı koruduğunu da tespit etti

CHICAGO - İnsülin, Alzheimer hastalığı ile mücadelenin anahtarı olabilir. ABD’de yapılan bir araştırmada kandaki şeker oranını düzenleyen insülin hormonunun, Alzheimer hastalığının neden olduğu hafıza kaybını yavaşlatacağı ya da önleyebileceği ortaya çıktı. ABD’deki Northwestern Üniversitesi ve Brezilya’daki Rio de Janeiro Üniversitesi uzmanları, ortaklaşa çalışmalarında, eksikliği ya da işlenememesi diyabet hastalığına yol açan insülin hormonunun, beyin hücrelerini hafıza kaybına karşı koruduğu sonucuna vardı.
Uzmanlara göre insülin hassasiyeti yaş ilerledikçe azalıyor ve beyin hücreleri, kendilerine zarar veren proteinlerle (ADDL) mücadele edemeyip, saldırılara daha açık hale geliyor. Çalışmalarda, farelerin beyin hücrelerinin insülin tedavisine tabi tutulduğunda, bu proteinlerin olumsuz etkilerinin önlendiği görüldü.
Araştırmacılar ayrıca Alzheimer’in beyni etkileyen bir tür diyabet hastalığı olarak görülebileceğini savunuyor. Ekipteki uzmanlardan William Klein, “Tip 1 diyabette pankreasınız insülin üretmez. Tip 2 diyabette dokularınız insülin alıcılarındaki sorun nedeniyle insüline karşı duyarsızdır. Tip 3 diyabetse insülin alıcısındaki sorunun beyne odaklandığı bir durum” diyor. Ancak uzmanlar, çalışmalarının henüz erken safhalarda olduğunu ve başka araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini de kabul ediyor. 

Alzheimer tedavisi için büyük umut
Hafıza ve beceri kaybıyla kendisini gösteren Alzheimer, bireylerin en temel becerilerini kaybetmesine yol açarak, ölümle sonuçlanıyor. Araştırma sonuçları, bilim tarihinde ilk kez insülinle Alzheimer arasında ilişki kurulmasını sağladı.
Diyabet ilaçlarının beyin üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, bu ilaçların hafızanın formasyonundan sorumlu hücreleri koruduğunu açıkladı. Alzheimer’e, diyabet hastalığının bir türünün sebep olabileceğini belirten uzmanlar, buluşun Alzheimer tedavisinde büyük umut olduğunu söylüyor. Daha önce yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının Alzheimer’e yakalanma yüzdelerinin insülin değerleri normal olan kişilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştı.
İnsülinin, Alzheimer hastalarının beynine etki eden toksik proteinlerin sebep olduğu hafıza kaybını yavaşlatabileceği ya da durdurabileceği hakkındaki bu son araştırmanın sonuçları ünlü bilim dergisi ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlandı.
Türkiye’de son verilere göre yaklaşık 500 bin Alzheimer hastası olduğu açıklanırken, bu sayının, yaşlı nüfusun artışıyla birlikte 2050 yılına kadar 3 milyona ulaşması bekleniyor. (dha, Reuters)