Amazon ormanlarında yeni bir kabile bulundu

Amazon ormanlarında yeni bir kabile bulundu
Amazon ormanlarında yeni bir kabile bulundu
Brezilya-Peru sınırındaki Amazon ormanlarında yaşayan bir kabile, yeni çekilen fotoğraflarla gün yüzüne çıktı.

Brezilya Yerlileri İzleme İdaresi tarafından çekilen fotoğraflarda, Amazon yerlisi topluluğun, son derece sağlıklı ve müreffeh bir hayat sürdüğü görünüyor. 

Amazon yerlilerinin karşı karşıya oldukları tehditlere dikkat çekmeyi amaçlayan bir kampanyanın parçası olarak yayınlandı.

Survival International çevre örgütünden Jonathan Mazower, fotoğrafların büyük önem taşıdığını söyledi:

Fotoğraflar, şimdiye kadar dış dünya ile neredeyse hiç temasa geçmemiş bir yerli kabilelesini gözler önüne getiriyor. Bu açıdan şimdiye kadar çekilmiş en önemli fotoğraflardan bahsediyoruz. Ayrıca, fotoğraflar sayesinde normalde varolduklarından bile haberdar olamayacağımız bu küçük topluluğun ne şekilde yaşadığına dair bilgi sahibi oluyoruz.

"Yerliler tehdit altında"
Mazower Amazon'da yaşayan bu kabilenin geleceğini tehdit eden temel sorunun yasadışı ağaç kesimi olduğunu belirtti:


Bölge Brezilya-Peru sınırında ve tahmin edileceği üzere Amazonlar iki ülkenin çit ya da dikenli tel gibi bir önlemle ayrılmasına izin vermiyor. Brezilya tarafında sorun yok: hükümet bu bölgede kaçak ağaç kesimi yapılmasına engel oluyor. Ancak Peru tarafı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eğer kar amacıyla yapılan ağaç kesimleri sürerse bu kabilenin de aralarında bulunduğu amazon yerlilerinin yaşam alanları daralacak ve kabileler göçe zorlanacak. Bu durumda, Brezilya hükümeti ve aralarında Survival'ın da bulunduğu çevre örgütlerinin öncelikli talebi, Peru hükümetinin bölgedeki yaşamı tehdit eden ağaç kesimlerini engelleyici önlemler alması.


"İmrenilecek bir yaşamları var"
Jonathan Mazower modern hayatlar sürmeyen Amazon yerlilerinin hikayesinden çıkaracağımız dersler olduğunu düşünüyor:

Bu sorunun cevabı modern hayattan ne anladığınızla ilgili. Bence sözkonusu yerliler birçok açıdan modern bir hayat sürüyorlar. Mesela kendilerine yeten, açlığın yoksulluğun olmadığı bir yaşam biçimleri var. Toprakları ellerinden alınıp "medeniyete" dahil edilen milyonlarca yerliye-köylüye göre imrenilecek bir hayat sürüyorlar. Eğer kurdukları dengeye müdahale edilmezse, yani toprakları ellerinden alınmazsa uzun süre boyunca varlıklarını sürdüreceklerinden şüphem yok. (bbc)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  BBC

  ,

  hayat

  ,

  Hükümet

  ,

  Yaşam

  http://www.radikal.com.tr/103871710387176

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  popülerizm - burakalsan

  Nedir bu anlamsız, arkasında durulamayan popüler antikapitalist tavır anlayamıyorum. Kapitalizm insanlığa mutluluk getirmemiştir. Kabul. Ancak sanki kapitalizmden öncesi güllük gülistanlıkmış da kapitalizmden sonra her şey tepe taklak olmuş gibi arkasında durulamayacak boş cümleleri her haberin altına yorum olarak yazmanın ne anlamı var. Kapitalizmden önce insanlığın mutlu ve barış içerisinde yaşadığı herhangi bir dönemden bahsedebilir miyiz? Hayır O zaman suçu kapitalizme atmak yerine dönüp aynaya bakmak gerekiyor. Dünyadaki bütün sorunların sebebi insanın karşı koyamadığı içgüdüleri, güç arzusu. Bunları dizginlemeden ütopyalardan bahsedemeyiz. Diğer yandan daha bulunan kabile hakkında en ufak bir fikir sahibi olmadan oradaki yaşamın nasıl mükemmel olduğuna kanaat getirilebiliyor kesinlikle anlayabilmiş değilim. Helikopterden çekilen fotoğraflar size kabiledeki adelet ve eşitlik sistemini mi tanımlıyor? Lütfen popüler kültürün muhalif destekçisi olmayın? İçi boş söylemlerle, suçu üzerimizden atarak bir yere varabileceğimiz yok. Şu an bu durumdaysa dünya, bu hepimizin suçu, suçu kapitalizme atarak işin içinden sıyrılamayız. Kısaca önce kendimizi düzeltmeliyiz.

  Modern insanlık - qommagene

  Çağımızın kapitalist modernite sistemlerinin gözünü kar hırsı bürümüş durumda,bu nedenle dünyanın nefes aldığı son cigeri amazonlarada göz dikmiş durumda,hiç merak etmeyin bitirirler oraları da...

  Bizim Ormanlarımız - Su Cemre Sim

  Bizim ormanlarımız da göbeğini kaşıyan adamlarca talan ediliyor,kimsenin dur ediği yok.Anadolu çöl oluyor.

  Afferim Radikal - erkywerky

  3 sene öncenin haberi. Hep beraber şaşkınlık içinde tepelerindeki garip uçan cisme bakan bir grup yerli, artık pek "temasa geçilmemiş" olarak sayılmaz. ...

  "Bir avuç cennet" - ErA_Aydın

  Kapitalizmin mülkiyetin ve "daha fazla menfaat" hırsının olmadığı yerde, yoksulluk ve sıkıntı da olmaz. Bu insanlar, başka mülkiyet olmak üzere, "modern dünya" denilen ucubenin tüm hastalıklarından habersiz yaşıyorlar çünkü. Kapitalizm varsa, acı da vardır. Kapitalizmin kirli eli, Amerikalı yerlileri, Afrikalılar ve Avustralyalı Aborijinlerden sonra, ormanlarını yok ederek bu kabilelere de uzanacak. Onların cennetlerini de öldürecek.

  Eski'ci - tibetan

  Bu haber ya da haber değilse de haberde kullanılan fotoğraflar çok eski. Geçtiğimiz yıllarda bulunan bu kabile, şimdi söz konusu kampanya dâhilinde kullanılınca bizimkiler de kabilenin yeni bulunduğunu zannetmiş olmalı.