Ambalajdan bebeğin beynine giden yol

Plastik maddelerdeki kimyasallar erkek bebeği daha anne karnındayken kadınsılaştırıyor. Macera annenin yediğinin ambalajından başlıyor!

LONDRA - ABD’de yapılan bir araştırma, plastik maddelerde bulunan kimyasalların anne karnındaki erkek bebeklerin beyin yapısını etkileyerek onları daha feminen yaptığını gösterdi. New York’taki Rochester Üniversitesi’nden Dr. Shanna Swan’a göre plastik üretiminde kullanılan kimyasallar bebeklerin beyin yapısını etkileyerek daha fazla östrojen hormonu salgılamalarına neden oluyor. Cinsel organ gelişimini, sperm sayısı ve kalitesini de olumsuz etkileyen kimyasallar, plastik ambalajlardan gıdalara, oradan da anne karnındaki bebeğe geçiyor.
Hamileliğin sekizinci haftasından 28. haftasına kadar geçen sürede erkek bebekleri olumsuz yönde etkileyen DEHP ve DBP kimyasalları kız bebeklerin sağlığınıysa etkilemiyor. Çevresinde 4-8 yaş erkek çocukların otomobil, tren gibi oyuncaklar yerine çay takımları ya da bebeklerle oynadığını görüp araştırmalarını hızlandıran Dr. Swan’a karşı çıkanlar da var. “Oğlumun arabayla oynamaması sağlıksız olduğunu göstermez” diyen anne-babalar mevcut ancak bu kimyasallar ölüme varan sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. (The Daily Mail)