Amber Odası, Nazi treninde gömülü mü?

Amber Odası, Nazi treninde gömülü mü?
Amber Odası, Nazi treninde gömülü mü?
İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolduğuna inanılan altın, mücevher, silah ve sanat eseri yüklü Nazi treninin Polonya'da bulunduğuna dair yapılan açıklamanın ardından Rusya'nın kayıp "Amber Odası"nın da bu trende olabileceği iddia edildi.

RADİKAL - İngiliz Sky News’e konuşan konuyla ilgili uzman gazeteci Tom Bower, “Bu bulunan bir sanat treni olacak. İçinde tablolar, mücevherler olacak ancak şimdiye dek hiç bulunamayan bir şey vardı: Amber Oda. Belki bu oda da buradadır” dedi. Bower Naziler’in Kızılordu'dan kaçarken Amber Odası’nı bu trene yüklemiş olmasının tamamen olasılık dahilinde olduğunu dile getirdi. Rusya’nın St. Petersburg kenti yakınlarındaki Katerina Sarayı’nda bulunan amber, altın ve mücevherlerle bezeli “Amber Odası” 1941 yılında sarayı işgal eden Naziler tarafından parçalanarak çalınmıştı. Naziler odanın parçalarını trenle şu anda Kaliningrad şehri sınırları içinde bulunan Koenigsberg kalesine götürmüş, ancak 1945 yılında hava saldırıları bu bölgeyi yerle bir edince Amber Odası’nın paha biçilemez panelleri ortadan kaybolmuş ve şimdiye dek odanın akıbeti öğrenilememişti. (Hürriyet)


Treni Polonyalı bakan açıklamıştı

İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus Kızıl Ordu’dan kaçan Nazilerin, 300 ton altın ve mücevher yüklü bir treni Polonya’nın Walbrzych kenti yakınlarındaki dağlık bölgede gömerek sakladıkları yönündeki şehir efsanesinin gerçek olabileceği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.
Açıklama Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski’den geldi. Zuchowski, “ölüm döşeğinde” olan ve trenin gömülmesinde görev alan bir adamın trenin gizlendiği bölgeyi anlattığını ve bu tarifi alan kişilerin bölgede radarla yaptıkları tarama sonucu trene benzer bir imajı tespit ettiklerini söyleyerek, “Bu trenin varlığından yüzde 99 eminim. Bulduğumuzda yüzde 100 emin olacağız” demişti.