Amerika'dan sonra Rusya'da da 'Son'

Amerika'dan sonra Rusya'da da 'Son'
Amerika'dan sonra Rusya'da da 'Son'

'Son' dizisinin başrolünde Yiğit Özşener, Nehir Erdoğan, Erkan Can, Berrak Tüzünataç ve Engin Altan Düzyatan yer alıyor.

Türk televizyon tarihine Amerika'da yeniden çekilecek (remake) ilk dizi olarak geçen 'Son'un yapım haklarını Rusya da satın aldı. Yapımcılığını Ay Yapım'ın, senaristliğini Berkun Oya'nın, yönetmenliğini ise Uluç Bayraktar'ın üstlendiği Son, Rusya'da da uyarlanarak yeniden çekilecek.

Türk televizyon tarihine Amerika ’da yeniden çekilecek (remake) ilk dizi olarak geçen 'Son’un yapım haklarını Rusya da satın aldı. Yönetmenliğini ise Uluç Bayraktar’ın üstlendiği dizi, Rusya’da da uyarlanarak yeniden çekilecek.

2012 yılında atv'de yayınlaman ve Yiğit Özşener, Nehir Erdoğan, Erkan Can, Berrak Tüzünataç ve Engin Altan Düzyatan’ın başrollerinde yer aldığı 'Son' dizisi, geçen yıl İsveç’te yayımlanmış ve Batı Avrupa ’da yayınlanan ilk Türk dizisi olarak dikkat çekmişti.

Berkun Oya’nın kaleme aldığı ve tamamen yerli ve orijinal bir senaryoya sahip olan dizi, 34 ülkeye daha satılmıştı. Türkiye 'de de yayımlanan 'Ghost Whisperer' dizisinin yapımcısı Amerikalı Sander/Moses prodüksiyon şirketi ise dizinin yapım haklarını satın alarak yeniden çevrilmesine karar vermişti. Yeni Homeland olarak lanse edilen 'Son'un Amerika'ya uyarlanma çalışmaları sürüyor. Öte yandan The Hollywood Reporter web sitesinin geçen günlerde duyurduğu haberde de yer aldığı gibi; Russian World Studio da 'Son’un dağıtımcı şirketi Ecco Rights RWS ile yeni bir uyarlama için el sıkıştı.

Rusya’nın önde gelen yapım şirketlerinden olan Russian World Studio CEO’su YuriSapronov, 'Son’un Rusya uyarlaması için çok heyecanlı olduklarını belirtti.

Türk televizyon dizileri arasında pek çok açıdan ilklere imza atan 'Son', 25 bölümde 30 yıllık bir dönemi anlatıyor ve farklı zaman kurgusuyla sondan başa doğru ilerliyor. Psikolojik polisiye türünde olan dizi, bir kadının, uçak kazasında hayatını kaybettiğini sandığı kocasının aslında o uçağa hiç binmediğini öğrenmesiyle altüst olan hayatını konu alıyor.