Amerikalılar'ın 'Kara Cuma' çılgınlığı

Amerikalılar'ın 'Kara Cuma' çılgınlığı
Amerikalılar'ın 'Kara Cuma' çılgınlığı

Yüzde 70?e varan indirimden yararlanmak isteyen halk, erken saatlerden itibaren mağazalara hücum etti. FOTOĞRAF: reuters

ABD'liler geleneksel 'Black Friday'de (Kara Cuma) yine çılgınlar gibi alışveriş yaptı. Ucuz ürünlere akın eden halk, tüm günü mağazalarda geçirdi

WASHINGTON - ABD’de ‘Black Friday’ (Kara Cuma) olarak adlandırılan, mağazaların büyük indirimler yaptığı, Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma, alışveriş çılgınlığına dönüştü. ABD’deki firmaların her yıl elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 15-20’lerden yüzde 70’lere varan oranlarda indirim yaptığı ‘Black Friday’e Amerikalılar yoğun ilgi gösterdi.
 Firmaların kapılarını bu yıl da sabahın erken saatlerinde açacağını duyurması, hatta Best Buy, Walmart ve Macy’s gibi büyük mağazaların özel indirimleri saat 05.00-11.00 arasında yapacağını açıklaması üzerine, uygun fiyata alışveriş yapmak isteyen Amerikalılar, bir önceki gün akşam saatlerinden itibaren mağazaların önüne toplanmaya başladı. Yanlarına piknik sandalyesi, dizüstü bilgisayar, hatta yatak ve çadır alan Amerikalılar, mağazaya ilk girenlerden olmak ve istediği ürünü bitmeden almak için yarıştı. Sağanak yağışa ve soğuğa rağmen mağazaların önünden ayrılmayan Amerikalılar, vakitlerini çadırlarında kâğıt oynayarak, müzik dinleyerek ve sohbet ederek geçirmeye çalıştı. Kapıların açılmasının ardından da Amerikalılar için ikinci uzun bekleyiş mağaza içinde yaşandı. Bilet ve ürün almak için sıraya girenlerden bazılarının yorgunluktan reyonların arasında oturduğu veya alışveriş arabalarının altına uzanıp uyuduğu görüldü. Amerikalılar, indirimlerden özellikle elektronik eşyalar için yararlanmak istiyor.

Saatlerce sırada beklediler
 Bulayd Cisse adlı Amerikalı, ‘Black Friday’ indirimleriyle dizüstü bilgisayar ve televizyon almayı planladığını belirterek, “İlk kez geliyorum. Dün akşam 7’den beri buradayız” dedi. Arkadaşlarıyla bir mağaza önüne çadır kuran Anuan Samuel, laptop ve LCD TV almak istediğini söyledi. Arkadaşlarının da kendisine liste verdiğini ifade eden Samuel, “Vakit geçirmek için kart oynuyoruz, akşam burada yemeği yedik, bu içtiğim dördüncü kahvem” diye konuştu. Her yıl Black Friday çılgınlığına katılan Rebecca ve Rihanna adlı iki öğrenci, bu kez de akşam 8.00’dan beri beklediklerini, 2 laptop, 1 kamera ve bilgisayar almayı hedeflediklerini anlattı. İndirimde fiyatların diğer dönemlere göre çok fark ettiğini söyleyen Rihanna, “Hava soğuk ama sohbet ediyoruz, müzik dinliyoruz, mesaj atıyoruz, oyun oynuyoruz” dedi. iPhone, alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için indirimlerin yapıldığı alışveriş merkezlerini gösteren özel bir uygulama başlattı. ‘Black Friday’ indirimleri internet ortamında da yansıdı. Birçok ünlü marka birkaç gün öncesinden başlamak üzere müşterilerine internet üzerinden indirim fırsatı sundu. (aa)