Amniyosentezin işkencesi tarih mi oluyor?

Amniyosentezin işkencesi tarih mi oluyor?
Amniyosentezin işkencesi tarih mi oluyor?
Bilim insanlarına göre anne adaylarının karnından su alınmasıyla yapılan amniyosentezinin yerini basit bir kan tesi alabilir


LONDRA - Bazı kalıtsal hastalıkların erken tanısı için anne adayının karnından su alınması işlemi olan amniyosentezin yerini yakında basit bir kan testi alabilir.
İngiliz sağlık hizmetlerinin yaptığı ve The Guardian gazetesinde yayımlanan araştırmalar, yakında Dawn sendromu, kas hastalıkları ya da mukovisidoz hastalığının anne adayından alınan kanla belirlenebileceğini gösterdi.
Araştırmacılar kan testiyle annenin kanında bulunan fetüs hücrelerinin DNA’sının alınabileceği yeni bir teknik geliştirdi.
Araştırma programının başındaki Profesör Lyn Chitty, bu kan testinin her yıl İngiltere’de amniyosentez ya da biyopsinin ardından annenin düşük yapması sonucu yaşamını yitiren sağlıklı 250-265 bebeğin hayatını kurtarabileceğini vurguladı.
Bebekteki hastalığın erken tanısı için en çok amniyosentez, kordon sentezi ya da koryon villus biyopsisi yapılıyor. Amniyosentezde düşük riski yaklaşık yüzde 1.
Konuya ilişkin makale Fransız "Le Point" dergisinde de yer alıyor. (aa)