Ampute film yapımcısı: Topuklu giyemediğim için Cannes'a alınmadım!

Ampute film yapımcısı: Topuklu giyemediğim için Cannes'a alınmadım!
Ampute film yapımcısı: Topuklu giyemediğim için Cannes'a alınmadım!
Cannes'ın kırmızı halısındaki 'topuklu ayakkabı krizi' büyüyor: Bir bacağı ampute olan film yapımcısı Valeria Richter, yüksek topuklu ayakkabı giymediği için Cannes Film Festivali'ne kabul edilmediğini iddia etti.

BBC 5 canlı yayına konuşan yapımcı Valeria Richter, kırmızı halıdaki görevlilerin ayakkabılarını işaret ederek, “Hayır, hayır, böyle olmaz. İçeriye bu şekilde giremezsiniz” dediğini açıkladı. Richter’in açıklaması, Cannes Film Festivali’nin festivale düz ayakkabıyla gelen kadın konukları kabul etmediği iddiasının ardından geldi. Öte yandan yönetim, festivalin resmi kıyafet kurallarında yüksek topuk zorunluluğunun söz konusu olduğu yönündeki iddiaları reddetti. Festival adına konuşan bir sözcü, yer göstericilerin bu konuda uyarıldığını ve düz ayakakabı giyen kadınların da kabul edileceğini söyledi. Lakin pek çok festival ziyaretçisi de ayakkabıları nedeniyle geri çevrilen kadınlar olduğunu söylüyor. Bunlardan biri de Amy Winehouse belgeseli geçen hafta Cannes’da prömiyer yapan Asif Kapadia oldu. Kapadia eşinin ayakkabıları sebebiyle kırmızı halıda durdurulduğunu ama sonunda içeri alındığını söyledi.

AMPUTE YAPIMCI: HALIDA BENİ DÖRT KERE DURDURDULAR 
BBC’ye konuşan yapımcı Richter ise ayak başparmağını ve sol ayağının bir kısmını kaybettiği için topuklularla dengede duramadığını anlatarak Gus Van Sant’ın filmi ‘Sea of Trees/Ağaç Denizi’nin prömiyerine giderken kırmızı halıda dört kere durdurulduğunu açıkladı: “Parmaklarıyla ayakkabımı işaret ettiler daha sonra da bana parmak salladılar. Meselenin ayakkabılarım olduğu çok açıktı. Ben de onlara ayağımı sallayabilirdim ve bu da onlar için biraz utanç verici olurdu çünkü topluklu ayakkabı giymemenin gayet görünür bir sebebi var. Ama topuklu giyemeyen pek çok meslektaşım da geri çevrildi ve içeri giremedi.”

EMILY BLUNT TOPUKLUYA KARŞI AMA... 
Rol aldığı son film ‘Sciario’Cannes’da bulunan İngiliz sinema oyuncusu Emily Blunt da düz ayakkabıya yönelik ‘yasağı’, ‘çok büyük bir hayal kırıklığı’ olarak tanımlayarak “Bence herkes düz ayakkabı giymeli” dedi lakin kendisi de filminin kırmızı halı seromonisinde yüksek topuklarla görüntülendi.
YÖNETİM: YOK ÖYLE BİR YASAK 
Festival yöneticisi Thierry Fremaux ise yüksek topuk zorunluluğu yönündeki söylentinin asılsız olduğunu öne sürdü. Fremaux Twitter hesabından “Kırmızı halıyla ilgili kurallar değişmedi: Sigara içilmez, resmi giysi şartı vardır. Topuklarla ilgili bir kural yok.”
Festival özel sayısı da çıkaran ünlü Amerikan dergisi Screendaily'nin yazdığına göre de yarışmadaki Todd Haynes filmi ‘Carol’ın galasında 'yeterince topuklu' olmadığı gerekçesiyle bazı kadın davetliler içeri alınmamıştı.