Amsterdam'da parklara esrar ekiliyor

Amsterdam'da parklara esrar ekiliyor
Amsterdam'da parklara esrar ekiliyor
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki park ve yeşil alanlara Hint keneviri tohumları ekiliyor. Amaç Amsterdam'ı var eden değerlerin yok edilmesini protesto etmek...

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre kentin merkezindeki Vondel Park'ta toplanan onlarca kişi, kendilerine dağıtılan torbaları alıp, kentteki diğer parklara dağılıyorlar. Torbalardaki Hint keneviri tohumlarını parkların uygun yerlerine ekiyorlar. Şu ana kadar on binlerce Hint keneviri (esrar) ekildi. Kent içindeki kavşaklar ve Amsterdam'daki ünlü Kraliyet Müzesi'nin (Rijksmuseum) bahçesi de buna dahil. Bu aslında bir protesto eyleminin parçası. Indebt Studios adlı sanatçılar topluluğu, "Amsterdam'ı var eden değerlerin yok olmasını protesto" amacıyla böyle bir eylem başlattı.

İKİ GÜNDE 40 KG HİNT KENEVİRİ TOHUMU EKTİLER
The Awesome Foundation adlı kuruluş tarafından desteklenen 'Eden' adlı proje kapsamında, kentin bir çok köşesine esrar ekiliyor. Sanatçılar topluluğu üyeleri, iki günde 40 kilogram Hint keneviri tohumu ekti. Projenin öncülerinden biri olan Noah, esrar ekme eylemini 'Vice.com' adlı internet sitesine anlattı. Ona göre, Amsterdam gerçek kimliğinden uzaklaştırılıyor. Kentin simgesi haline gelen genelevler kapatılıyor. Seks işçileri ortadan kayboluyor. Esrar satışı yapılan, turistlerin uğrak yeri coffeeshop'ların kapısına kilit vuruluyor.  Noah, esrar ekimini, kentin kimliğini yok eden bu matlaşmaya karşı bir, soylulaştırma çabası olarak değerlendiriyor.
Proje ekibi esrar satan coffeshop'ların kapanmasını da protesto ediyor.

GERİYE SADECE YOĞURTÇULAR KALMASIN DİYE... 
Sanatçılar, Amsterdam Belediyesi'nin özellikle esrar satışı konusunda giderek muhafazakârlaşan bir tutum sergilediğini savunuyor. Noah, Amsterdam'ın dünyaca tanınmasını sağlayan değerlerinin korunması gerektiğini söylüyor. "Büyük şehirler değişebilir. New York, Hong, Kong, Londra ya da diğerleri. Ama Amsterdam'ın büyülü bir yanı var. Bu değerlerini alırsanız geriye sadece yoğurtçu dükkanları kalır" diye konuşuyor. Noah, yaptıkları işin yasal olup olmadığını bilmediğini söylüyor. Görenler de zaten ne yaptıklarını anlamıyormuş.
"Derdimiz ekip, dikmek, ürün almak değil. Amacımız, Amsterdam'ın değerlerine dikkati çekmek" diyor. Amsterdamlı sanatçı, kentin ortasındaki genelevler, coffeeshoplar ya da 'kafayı bulmuş' seks işçilerinin zaman zaman kendisine de itici geldiğini söylüyor. Ancak bunların, "Amsterdam'ı Amsterdam yapan gerçekler" olduğunu vurguluyor. Yoğurtçu dükkanlarının, Amsterdam'ın simgesi halime gelmemesi için bu değerlerin korunması gerektiğini savunuyor. Proje gönüllüleri, Hint keneviri tohumlarını, parkların çim olmayan bölümlerine dikiyorlar.
Bahçıvanlık eğitimi alan Hans, hem dişi hem de erkek Hint keneviri tohumu ektiklerini anlatıyor. Çapraz dölleme sayesinde garantili bir sürdürebililirlik sağlayacaklarını söylüyor. (BBC Türkçe)