Anadolu cephesi

Eski Kadıköy'lüler için o hâlâ Reks. Böyle anlamsız bir çift x hadisesine girip Rexx olduğundan beri...
Haber: Nur Çİntay A. / Arşivi

Eski Kadıköy'lüler için o hâlâ Reks. Böyle anlamsız bir çift x hadisesine girip Rexx olduğundan beri, tahta sandalyelerini atıp beyaz plastik yapan salaş kahvelere duyduğumuz hisle bağlıyız ona da. Yani gıcığız ama idare ediyoruz.
21. Uluslararası İstanbul Film Festivali ikinci haftasına sadece Beyoğlu sinemalarında
değil, burada da girdi biliyorsunuz. O yüzden de ekstra bir hareket var Rexx'de. Ve tabii etrafında.
Filmin önüne ya da arkasına takacağınız zevku sefa dakikalarını yemek, kahve, alkol ve nargile aktiviteleri olarak ele alabiliriz. Şimdi bu sonuncusuna ilk bakışta pek mana veremeyebilirsiniz ama Kadıköy son bir yıl içinde nargile cenneti oldu. Elmalısını falan bilirdik de, muzludan kavunluya envai çeşidiyle Moda'daki Ali'nin dondurmalarını çağrıştırır hale geldi.
Rexx'e iki adım mesafede birçok kafe var ama önce daha kapsamlı bir yemekten ve 10 dakika yürüyüş mesafesindeki Kadıköy Çarşısı'ndan başlayalım. Balık Pazarı'yla pekala aşık atabilecek bu şenlikli çarşıda öncelikle denemeniz gereken iki lezzet durağı var: Biri Yanyalı Fehmi, diğeri Çiya Sofrası. Fehmi'yi Beyoğlu'ndaki Hacı Abdullah ile Lades'in karışımı gibi düşünün. 1919'da kurulmuş, Türk mutfağından klasikler sunan, arkada kapalı bahçesi olan bir esnaf lokantası. Her yediğiniz müthiş. Özellikle arpacık soğanlı yahniyi, fırın makarnayı, kabak gratine'i denemelisiniz.
Çiya Sofrası'nı ise Antep ağırlıklı bir Güney Anadolu ve Doğu Akdeniz mutfağı diye tanımlayabiliriz. "Arap, Kürt, Ermeni ve Süryani yemeklerinden oluşan zengin bir mozaik," diyor kurucusu Musa Dağdeviren de. İstanbul'da bulabileceğiniz en iyi kısır burada bence. Hayatta adını duymadığınıza bahse girebileceğim bir sürü ilginç lezzet, midenizin ve ruhunuzun o maceracı yanını okşuyor.
Cami yıkılmış, mihrap yerinde
Güneydoğu gezintisinden sonra hafiften kültür şoku için bir zamanların alafranga adreslerinden Baylan'a uğramak eğlenceli olabilir. Eskimiş, yaşlanmış fakat cami yıkılsa da mihrabı yerinde kalmış bir pastane Baylan; Kup Griye'si hâlâ rüya gibi, minik sandviçleri ilkokuldayken annenizin beslenme sepetinize koyduklarını hatırlatıyor.
Bir kahve için çarşıdan çıkıp Rexx'in yakın komşularına bakalım. Sinemanın hemen karşı sokağında solda Cafe Nimo diye küçücük bir dükkan. Kapısındaki kara tahtada 'Kadıköy'ün tek çikolatalı suflesi' yazıyor. Yine aynı sokakta, bu sefer sağda Cafe Mosquito; kapısı bacası itibarıyla kendinizi Londra'da Camden Town'da, biraz da '68 civarında çiçek kızların evinde zannediyorsunuz.
Rexx'den yukarı Bahariye'ye çıkan yolda ama sadece 30 saniyelik mesafede Mado ve Dunkin' Donuts var. İkisinin arasından sağa girdiğinizde ise semtin en eskilerinden Cafe&Shop. Ivır zıvır hediyelikleri didiklerken frambuaz ve zencefilli limonata yudumlanabilir. Yemek alternatifiniz de bol burada; kişler, tavuklar düzgün. Ayrıca cumartesi ve pazar günleri kahvaltı veriyorlar.
Nargile seçenekleriniz için kafanızı yukarı kaldırıp bakınmanız lazım; adım başı nargileciyle karşılaşıyorsunuz. Rexx'in hemen arkasındaki Hatır Kahvesi denenebilir; sempatik bir yer. Koyu yeşile boyanmış bu eski Kadıköy evinin arkasında küçük bir bahçesi de var.
Alkol ihtiyacı başgösterdiyse, istikamet sinemanın yanındaki Kadife Sokak nam-ı diğer Barlar Sokağı. Buranın bir numaralı klasiği, çok iyi müzik yapan ve karşı taraftan da müşteri toplayan Karga. Karga'nın tarzı senelerdir aynı ve de hep tıklım. Bitişiğinde Kaybedenler Kulübü'nden bildiğimiz Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk'un Trip'i. Yine iyi müzik, bol alkol. Barda Hikmet Temel Akarsu'yla karşılaşmanız durumunda, çıkışta dürümü hak ettiniz demektir.
Sevgili Radikal Cumartesi okurları; Rexx ve komşularında görüntü budur. İyi seyirler, afiyet olsun.