Anadolu Filmekimi'ni sahiplendi

Anadolu Filmekimi'ni sahiplendi
Anadolu Filmekimi'ni sahiplendi
İKSV tarafından düzenlenen Filmekimi, İstanbul'dan sonra konuk olduğu altı kentte ilgiyle karşılandı. İzmir ve Ankara'de ek seanslar konuldu, Diyarbakır'daki seyirci sayısı ise geçen yıla göre yüzde 90 arttı. İşte Anadolu'dan Filmekimi manzaraları...

İstanbul ’da yüzde 100 doluluk oranına yaklaşan Filmekimi’nin son üç senedir düzenlenen Anadolu gösterimleri de yoğun ilgi görüyor. Vodafone FreeZone sponsorluğunda bu yıl Ankara , Bursa, Diyarbakır, Gazianetp, İzmir ve Trabzon’a konuk olan Filmekimi, üç günlük kısa programlarla toplamda 10 bin seyirciye ulaştı. İzmir ve Ankara’de yoğun ilgi üzerine ek seanslar konuldu Diyarbakır’daki seyirci sayısı ise geçen yıla göre yüzde 90 arttı. İşte Filmekimi çalışanlarının ağzından Anadolu izlenimleri.

BURSA
Hakan Acar (Cinetech Korupark Sinemaları Müdürü):
İki yıldır festivale ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bursa’daki sadık sinema izleyicileri normalde sinema salonlarında izleyemeyecekleri filmleri sinemada izleme şansı yakaladıkları için de bize memnuniyetlerini bildirdiler. Festival süresinin uzatılması konusunda bazı talepler aldık.

İZMİR
Nuray Muştu (İstanbul Film Festivali Koordinatörü):
İzmir Alsancak’ta, iki yanı şahane palmiye ağaçlarıyla kaplı Sevgi Yolu’ndaki Karaca Sineması Filmekimi’ne yeniden ev sahipliği yaptı. Biletleri tükenen filmlere ek seanslar konuldu. Salonun hemen her seansta dolu olması ve özellikle gençlerin katılımı gerçekten çok keyifliydi. ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filminin gösteriminin ardından izleyiciler yönetmen Onur Ünlü ve oyuncularından Damla Sönmez’i soru yağmuruna tuttu, geç saatlere kadar salonu terk edemediler. Konuştuğumuz izleyiciler, etkinliğin İzmir’de daha uzun sürmesini istediklerini belirttiler.

ANKARABulgu Öztürk (İstanbul Film Festivali Koordinatörü): İkinci kez Ankara’daydık. Sadık seyircisi festivali yine şevkle karşıladı. Bilet kuyrukları eksik olmadı. Seyirci ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyordu elbette ama sinema sevdalısı, orta yaş sinefiller de az değildi. Ankara deneyiminin bizde bıraktığı en güzel anılardan biri reklamlar bitene kadar salona girmeyi reddeden, ancak İstanbul ayağında kaçırdığı 15 filmi görebilmek adına İstanbul’dan Ankara’ya gelen sevgili Ertan Simer ile tanışarak filmlerin tetiklediği güzel sohbeti oldu. Ankara ile ilgili en sevindirici olgu, izleyicinin Filmekimi’ni büyük bir heyecanla karşılaması. Bizler de Ankara’nın bu heyecanına ortak olup beklentilerini karşılamak için elimizden geleni yapacağız.

TRABZON
Yusuf Pinhas (İstanbul Film Festivali Koordinatörü):
Bir yıl aradan sonra yeniden Trabzon’daydık. Gösterimler Varlıbaş AVM’nin içindeki Atapark Avşar Sinemaları’nın üst katındaki ferah salonda yapıldı. En büyük ilgiyi gören İstanbul Film Festivali’nde en iyi film seçilen Onur Ünlü’nün ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmi oldu. Hiçbir gösterimi kaçırmayan gedikli izleyicilerin birbirini önce çekingen, ilerleyen günlerde hararetle selamlamaları, Akçaabat ilçesinden sadece tek gösterim için sinemaya gelebilen öğretmen hanım ve Samsun’dan üç günlüğüne yalnızca film izlemek için gelen çift, Filmekimi’nin Trabzon’da da bir festival niteliğini üstlendiğini kanıtlıyor.

DİYARBAKIRBanu Atça Kurç (Filmekimi Mekan Sorumlusu): Diyarbakır seyircisiyle üçüncü kez buluştuk. Birçok ilde olduğu gibi ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’, Cannes’da Altın Palmiye kazanan ‘Mavi En Sıcak Renktir’ ve yine Cannes’dan ödüllü Coen Kardeşlerin ‘Sen Şarkılarını Söyle’si en çok ilgi gören filmlerdi. Festivalin teknik sebeplerden zorunlu olarak bir avm içine girilmesi geçen yıllara göre genel festival atmosferine ve şehrin politik seyircisine pek uymasa da gerek Diyarbakır’lı sinemaseverlerin gerekse Urfa, Mardin gibi çevre illerden gelen sinemaseverlerin yüksek orandaki katılımı, ilgisi ve “Üç senedir sonbaharda iyi filmlerle nefes alıyoruz” sözleri dikkat çekiciydi. Filmekimi Diyarbakır’da şenlik havasındaydı.

GAZİANTEP
Sinan Önelge (Filmekimi Mekan Sorumlusu):
Antep’te hazırlıklarımızı tamamlayıp seyirciyi beklemeye başladığımızda içimizde tatlı bir heyecan vardı; filmleri kaç kişi izleyecek, hangi filmler daha çok ilgi görecek soruları kafamızda dönüp duruyordu. Haftaiçi sabah 11.00’de kimse gelmeyecek derken son dakikada gişede oluşan kuyruk kaygılarımızı azalttı. Diğer Anadolu kentlerinden de alıştığımız gibi burada da seyirci son dakikada sinemaya geliyordu. İlk seanstan sonra seyirci sayısı giderek arttı. İlk günün en çok ilgi gören filmi Farhadi’nin ‘Geçmiş’iydi. İkinci günün yıldızı ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ydi. Son gün ise Coenler ‘Sen Şarkılaını Söyle’ ile kapanışı yaptı. Antep seyircisi filmlere gösterdiği ilgiyle festivali hakettiğini gösterdi.