Anadolu kültürü New York'ta sergilendi

Anadolu kültürü New York'ta sergilendi
Anadolu kültürü New York'ta sergilendi
Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün New York'ta üçüncü kez düzenlediği defile beğeni topladıNAFİZ ALBAYRAK

NEWYORK- Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve New York Başkonsolosluğu'nun girişimiyle New York’ta düzenlenen defile, Anadolu yöresel giysileri, Osmanlı saray kostümleri, geleneksel Türk el işlemeleri, çağdaş giysiler ve gelinlikler ile Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ve günümüz arasında köprü oluşturdu. Defilede 6’sı Türk, 6'sı yabancı 12 manken podyuma çıktı.


Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün, New York Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla, kentin finans merkezinde bulunan Broad Balo Salonu'nda gerçekleştirdiği ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğrenci ve öğretmenlerinin tasarımlarından oluşan 80 ayrı giysinin sunulduğu defile beğeni topladı. Sunum konuşmasını Başkonsolos Mehmet Samsar'ın yaptığı defileye, New York’ta yaşayan Türklerin yanı sıra, Amerikalılar ve Amerikan medya kuruluşları da ilgi gösterdi.

Samsar, defile öncesi “Toplumların moda kültürü, yaşam biçimleri ve coğrafyalarıyla yakından ilintilidir. Yaşam biçimlerinin değişmesiyle, zaman içinde o da değişir. Türk modası, geleneklerin, kültürün ve birçok göreneğin yansımasıdır.” dedi. Samsar, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün, birçok uygarlıktan etkilenen Türk el sanatlarını, Anadolu’nun kattığı zenginliklerle geleneksel desenlerin yanı sıra, çağdaş teknolojiyi yan yana getirerek sunmayı başardığını vurguladı.

Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü’nün New York’taki sergisi, Anadolu’ya özgü müzik ezgileriyle bezendi. Yöresel Anadolu giysileri, Osmanlı saray kostümleri, geleneksel Türk el işlemeleri ile donatılı giysi ve gelinlikler ile çağdaş giysilerin de sunulduğu sergide, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne de gönderme yapıldı. Broad Balo Salonu'nda, 10'uncu Yıl Marşı eşliğinde, mankenlerin üzerinde Atatürk resmi işlemeli, “Biz her şeyimizi sana borçluyuz” yazılı pelerin ve Türk bayraklı kostümlerle podyuma çıkmaları, salonu dolduran konuklar tarafından ayakta alkışlandı.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Canan Yakın, enstitünün 1958'de kurulduğundan bu yana hem genç kızları eğitip meslek sahibi yaptığını hem de Türkiye’yi yurt içinde ve yurt dışında tanıttığını belirtti. Enstitünün New York'ta üçüncü defilesini yaptığını anımsatan Yakın, defileye gösterilen yoğun ilgiden çok memnun olduklarını söyledi. Yakın, defilede yer alan giysilerin kumaşlarının tümünün okullarında el işlemeleriyle süslenerek, boyanıp desenlendirildiğini, giysilerde kumaşları ham haliyle kullanmadıklarını söyledi. Yakın, kostümlerin hazırlanmasında öğretmen ve öğrencilerin birlikte çalıştıklarını belirterek, “Biz bu gururu hepsinin adına paylaşıyoruz” diye konuştu.(dha)