Analogla bol asitli senfoniler

Analogla bol asitli senfoniler
Analogla bol asitli senfoniler
Haber: Christopher Çolak / Arşivi

90’ların sonundan beri ‘old school acid sound’unun DMX Krew ve Luke Vibert’la birlikte en önemli temsilcilerinden olan Andy Jenkinson, abisi Squarepusher gibi bas gitara gönül vermektense, çocukluğundan itibaren Roland TB-303’ü ve Commodore Amiga’sıyla kasetler doldurmayı, 8-bit müzikler yapmayı yeğledi.
Rephlex, ‘Braindance’ kuşağının en has adamlarından biri oldu. Breakin’, Lo, Firstcask ve kendi label’ı Waltzer’dan genellikle ‘limited edition’ plaklar yayımlayan ve bir süredir Ceephax Acid Crew değil, sadece Ceephax adını kullanan Andy Jenkinson, geçtiğimiz yaz yayımladığı ‘Mediterranean Acid’ 45’liği ve harika video klibiyle gönüllerimize bir kez daha taht kurmuştu.
Ceephax, 2 yıllık aradan sonra gelen 3x12’lik yeni albümünde, ‘acid techno’ diyarının krallarından biri olduğunu hatırlatıyor bizlere. ‘Cro Magnox’, kapağını da süsleyen hayli endüstriyel sci-fi dünyanın, ses kütüphanesi olacak şekilde inşa edilmiş. Techno aleminde analoğun yükselişi, Ceephax’in dahiyane acid riff’leriyle taçlanıyor.
‘Winterlo’, ‘Newhaven Lights’, ‘Natural Spectrum’ gibi parçalarda deneyimini ve hünerlerini sergileyen Ceephax, ‘Memor Lake’, ‘Voyage of Excellox’ ya da ‘Forest Zone 303’te ise atmosferik sample yığınlarını, senfonik melankoliye dönüştürüyor. Yılın pH değeri en yüksek albümlerinden biri.