Anayasada top Erdoğan'da

Anayasada top Erdoğan'da
Anayasada top Erdoğan'da
Meclis Başkanı Çiçek BDP, MHP ve CHP liderleri ile görüştü. Üç lider de komisyonun devam etmesini istedi. Başbakan'ın tavrı belirleyici olacak.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarının yol haritasını belirlemek için dün TBMM’de temsil edilen muhalefet partilerinin genel başkanlarını ayrı ayrı ziyaret etti. 3 partinin genel başkanı da Çiçek’e, ‘devam’ mesajı verdi. Çiçek’in bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la yapacağı görüşmede Uzlaşma Komisyonu’nun ‘akıbeti’ netleşecek. Çiçek, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’yi ziyaret etti. Bahçeli, yaklaşık 400 günlük bir çalışma sonucunda 48 maddede mutabakat sağlandığını hatırlattı. Bahçeli, bu mutabakatın, diğer maddeler üzerinde görüşmeler devam ettiği takdirde genişleyebileceğini söyledi. Basına kapalı yapılan görüşmede ise devletin İmralı ile yürüttüğü süreç gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Bahçeli, 1 Ağustos 2009’da başlayan açılım sürecini hatırlatarak, aradan geçen 4 yılda “bir şey çıkmadığını” ifade etti. Bahçeli, “Dört partinin yer aldığı bir uzlaşma zemini de bırakın devam etsin. Sabırsız olmanın bir anlamı yok” diye konuştu. Çiçek, daha sonra BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile bir araya geldi.
Görüşmenin ardından açıklama yapan Kışanak, gelinen düzeyin kamuoyunun beklentilerine cevap vermediğini söyledi. Kışanak, “Komisyon devam etmeli” dedi. Çiçek, son olarak da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu da komisyonun çalışmasından yana tavrını koydu.