Angelina Jolie meme kanseri dolayısıyla bıçak altına yatmış

Angelina Jolie meme kanseri dolayısıyla bıçak altına yatmış
Angelina Jolie meme kanseri dolayısıyla bıçak altına yatmış
Angelina Jolie meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için operasyon geçirdiğini açıkladı

Geçirdiği mastektomi operasyonuyla iki memesini de aldıran altı çocuk annesi Jolie ameliyatının nedenlerini New York Times için kaleme aldığı yazıda anlattı. Yazısında kanserden kaybettiği annesini ve yaşadığı zorlu süreci de okuyucularla paylaştı.

YÜZDE 87 MEME KANSERİ, YÜZDE 50 YUMURTALIK KANSERİNE

Doktorunun yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 ise yumurtalık kanserine yakalanma riski bulunduğunu söylemesi üzerine ameliyat olma kararı aldığını anlatan yıldız “Bu durumu kontrol altına almak ve riski yapabildiğim kadar aza indirmek için ameliyat oldum” dedi.

Jolie’nin ameliyata karar verme ve operasyonu geçirme süreci Şubat ayında başlamış ve nisanda sona ermiş. Jolie bu ameliyatlarda iki memesini de aldırmış.

ANNESİNİ KANSERDEN KAYBETMİŞTİ

10 yıl boyunca kanserle mücadele eden annesini 56 yaşında kaybeden Jolie’nin olaydan sonra ağır bir depresyon geçirdiği biliniyordu.

Ameliyatının en önemli sebebinin çocukları olduğunu belirten Jolie yazısında, “Çocuklarıma bu hastalığın beni onlardan ayırmayacağına dair söz vermem gerekiyordu fakat gerçek olan benim de ‘hatalı’ gen olarak bilinen, meme ve yumurtalık kanserine neden olan BRCA1 genini taşıyor olmamdı” diye belirtti.

Jolie, memelerinin alınması sayesinde kanser riskinin yüzde 87’den yüzde 5’e düştüğünü de açıkladı.(hurriyetplanet)