Angelina Jolie, Neçirvan Barzani ile görüştü

Angelina Jolie, Neçirvan Barzani ile görüştü
Angelina Jolie, Neçirvan Barzani ile görüştü
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Erbil'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen görüşmedeki konuşmasına yer verilen Jolie, çatışma mağduru sığınmacılara yönelik yardımlardan dolayı Bölgesel Yönetime teşekkür etti. Iraklı ve Suriyeli sığınmacıların başına gelenleri "büyük felaket" olarak nitelendiren Jolie, insani durumun daha kötüye gitmemesi için uluslararası topluma yardım çağrısını tekrarladı.

Neçirvan Barzani de Jolie'nin sığınmacıları ziyaret ederek onlara "moral kaynağı" olduğunu dile getirdi. Jolie'den, "Kürdistan bölgesinin gerçek resmini uluslararası kamuoyuna ve yardım kuruluşlarına ulaştırmasını" isteyen Barzani, şunları kaydetti:

" BM adına hazırlanan belgesel filmin, Kürdistan bölgesinin ve sığınmacıların gerçek durumunu yansıtmasını diliyoruz. Kürdistan bölgesi hükümeti olarak sığınmacıların sağlık, eğitim ve diğer bütün alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Bu, bizim insani sorumluluğumuzdur. Fakat bu, ağır bir yük ve Kürdistan bölgesinin imkanlarını aşıyor. O nedenle uluslararası 
kamuoyunun ve BM'nin daha fazla yardımına ve ilgisine ihtiyacımız var."

Angelina Jolie, önceki gün geldiği Irak'ta önce Duhok'ta 18 bin kişinin kaldığı Hanke Çadır Kampı'nı ziyaret etmiş, ardından Erbil'de Kürt yetkililerle bir araya gelmişti.