Anish Kapoor'un eseri Sakıp Sabancı Müzesi'nin koleksiyonuna katıldı

Anish Kapoor'un eseri Sakıp Sabancı Müzesi'nin koleksiyonuna katıldı
Anish Kapoor'un eseri Sakıp Sabancı Müzesi'nin koleksiyonuna katıldı
Sakıp Sabancı Müzesi, sanatseverlere bayram tatilinde eseri yakından görme fırsatını sunuyor.

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği uluslararası sanatçı Anish Kapoor’un Çift – Double isimli eseri, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) kalıcı koleksiyonunda ziyarete açıldı. Anish Kapoor'un Türkiye 'de bir müze koleksiyonunda ziyarete açılan ilk eseri olan heykel çalışması, 2013 Eylül ’de SSM’nin ev sahipliği yaptığı ve binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza atan “Anish Kapoor İstanbul 'da” sergisinin kapsamında müze bahçesinde sergilenmişti. 3 m yüksekliğinde ve 1.70 m genişliğinde granit taştan üretilen “Çift – Double”, 5.300 kg ağırlığıyla sergide yer alan taş eserlerin en büyük ve ağırlarından biri olma özelliğini taşıyordu. Yapımı 2006’da tamamlanan görkemli eser, artık kalıcı olarak SSM’nin bahçesinde sanatseverlerle buluşuyor.

Eserin Sabancı Müzesi’ne gelmesine vesile olan “Anish Kapoor İstanbul'da” sergisi, 10 Eylül 2013 – 02 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlendi. Bu süre zarfında müze yönetimi, “Çift – Double” eserini kalıcı koleksiyonuna katmak üzere, sanatçı Anish Kapoor ile görüşmelere başladı. 6 Haziran 2014 tarihinde müze koleksiyonuna dahil edilmek üzere Londra'dan yola çıkan eser, 14 Haziran’da İstanbul’a vardı ve 15 Temmuz’dan itibaren bahçede ziyarete açıldı.

1954’te Bombay’da doğan ve 1970’lerden bu yana Londra’da yaşayan Anish Kapoor, kendi kuşağının en etkili heykeltıraşlarından biridir. Britanya’yı 1982 Paris Bienali ve 1990 Venedik Bienali’nde temsil eden Kapoor, burada “Premio Duemila” ödülüne layık görüldü. 1991 yılında Turner Ödülü’nü kazanan sanatçının çalışmaları; dünyaca ünlü Kunsthalle Basel, Tate Galeri, Hayward Galeri, Reina Sofia, CAPC, Haus der Kunst, MAK ve Deutsche Guggenheim gibi müzelerde bulunuyor. Kapoor, 2009 yılında, Londra’daki Kraliyet Sanat Akademisi’ndeki tüm galeri mekânının açıldığı, ilk yaşayan sanatçı oldu. Anavatanı Hindistan’daki ilk kişisel sergisini ise 2010 yılında Yeni Delhi’deki Ulusal Modern Sanat Galerisi ve Bombay’daki Mehboob Stüdyoları’nda gerçekleştirdi. 2012 yılında Padma Bhushan Nişanı’nı alan Kapoor, 2013 yazında, Kraliçe'nin doğum günü törenlerinde şövalyelik unvanıyla ödüllendirildi.