Anish Kapoor'un sergisi açıldı

Anish Kapoor'un sergisi açıldı
Anish Kapoor'un sergisi açıldı
Çağdaş sanatın yıldız ismi Anish Kapoor'un Sakıp Sabancı Müzesi'nde merakla beklenen sergisi müzede gerçekleştirilen ve Radikal.com.tr'den canlı olarak verilen basın toplantısıyla açıldı.

Sakıp Sabancı Müzesi, 5 Ocak’a kadar çağdaş sanatın yıldız isimlerinden Anish Kapoor’un sergisine evsahipliği yapıyor. Sanatçının taş işlerinden geniş bir seçkinin yer aldığı ‘Anish Kapoor İstanbul ’da başlıklı sergi, sanatçının daha önce hiç görücüye çıkmamış işlerini de kapsıyor.

Sir Norman Rosenthal’un küratörü olduğu sergide Kapoor’un dev ölçeklerdeki heykellerini sergileyebilmek için Sakıp Sabancı Müzesi’nde de değişiklik yapılmasına sebep oldu. Bunun çok zorlu bir süreç olduğunu aktaran müze direktörü Nazan Ölçer, Sakıp Sabancı Müzesi’nin bienal zamanı çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapma geleneğine bu yıl Anish Kapoor’la devam ediyor olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Küratör Rosenthal de normalde dünyadaki diğer büyük enstitülerde ve kurumsallaşmış müzelerde gerçekleştirilemeyecek isteklerini Nazan Ölçer ve SSM’nin hiçbir şeye hayır dememe politikası sayesinde bu sefer gerçekleştirebildiklerini söyleyerek serginin önemine dikkat çekti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kapoor, Ortadoğu ’daki müzelere destek veren, onların daha da iyi bir konuma gelmesi için çalışan bir sanatçı olarak Ortadoğu’ya nasıl baktığı sorusuna “Tabii ki ABD ’nin Ortadoğu’dan çekilmesi gerektiğini düşünüyorum” yanıtını verdi. Ancak zamanında kendisine de Hint asıllı olduğu için egzotik bir bakışın yöneltildiğini belirten Kapoor, sanat dünyasının bu gibi oryantalist tuzaklara düşmemesi gerektiğini, sanatın daha aşkın sorular sorduğunu eklemeyi de ihmal etmedi. Rosenthal de coğrafya, tarih, sosyoloji gibi alanlar üzerine çalışan çoğu çağdaş sanatçının görselliğe önem vermediğini, Kapoor’da ise görselliğin ve hacmin nasıl bir yeri olduğundan bahsetti. Kapoor ise buna karşılık ne yapılırsa yapılsın sanatın politik olduğunu söyledi.