Ankara Film Festivali başladı

Ankara Film Festivali başladı
Ankara Film Festivali başladı

Gecenin sunuculuğunu Devin Özgür Çınar ve Yekta Kopan gerçekleştirdi.

Açılış töreninde Dünya Kitle İletişimi Vakfı 'Aziz Nesin Emek Ödülü' karikatürist Tonguç Yaşar'a, 'Kitle İletişim Ödülü' Stüdyo FM radyo programı adına Şebnem Savaşçı ve Yavuz Aydar'a ve 'Sanat Çınarı' ödülü ressam Nevzat Akoral'a verildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ve Halkbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 24. Ankara Uluslararası Film Festivali görkemli bir açılış töreniyle Ankaralı sinemaseverlere merhaba dedi.
24. Ankara Uluslararası Film Festivali, 14 Mart Perşembe akşamı kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Ankara’nın en köklü tiyatro sahnelerinden AKÜN Sahnesi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılış törenini oyuncu Devin Özgür Çımar ve kültür sanat programı Gece Gündüz’ün sunucusu yazar Yekta Kopan sundu.
Siyaset ve sanat dünyasından bir çok ismi bir araya getiren açılış töreninde BDP İstanbul Milletvekili ve yönetmen Sırrı Süreyya Önder, festivali büyük ustaların ön ayak olduğu bir festival olarak tanımladı.
Gecenin sunuculuğunu yapan Yekta Kopan'ın, satılmak istenen Akün ve Şinasi Sahneleri için yetkililere dönük "yapmayın" seslenişi de salondan büyük alkış aldı.

Özel ödüller sahiplerine verildi

Açılış gecesinde her sene verilen özel ödüller de sahiplerine takdim edildi. Dünya Kitle İletişimi Vakfı 'Aziz Nesin Emek Ödülü' karikatürist Tonguç Yaşar'a verildi. Ödülü tiyatro oyuncusu Orhan Alkaya takdim etti. 'Kitle İletişim Ödülü' Stüdyo FM radyo programı adına Şebnem Savaşçı ve Yavuz Aydar'a ve 'Sanat Çınarı' ödülü ressam Nevzat Akoral'a verildi.
Festivalin sponsorlarına da teşekkür plaketlerinin verildiği geceye eski İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve Orhan Alkaya, Beste Bereket gibi çok sayıda sinema sanatçısı katıldı. Gecede Yıldız İbrahimova sahne aldı.
Yarışma filmlerine ödüllerinin verileceği 24. Ankara Uluslararası Film Festivali kapanış töreni 23 Mart akşamı Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek.