Ankara Üniversitesi'nden dünyayı 'dondurtacak' buluş

Ankara Üniversitesi'nden dünyayı 'dondurtacak' buluş
Ankara Üniversitesi'nden dünyayı 'dondurtacak' buluş
Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elerman: Bu gelişmeden sonra manyetik soğutucu teknolojilerinin birkaç yıl içinde ticarileşeceğini öngörebiliriz

 

ANKARA - Ankara Üniversitesi (AÜ) Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek üstün özellikli malzeme üretti.
AÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Elerman başkanlığında doktora öğrencileri Süheyla Yüce, Ercüment Yüzüak, Dr. İlker Dinçer ve Dr. Barış Emre tarafından geliştirilen soğutucu malzemeler, fakültede düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.
Prof. Dr. Elerman burada yaptığı sunumda, mevcut soğutma teknolojisinin buhar sıkıştırmalı kompresör teknolojisine dayandığını ve bu teknolojinin çevreye önemli zararlar veren içeriklere sahip olduğunu anlattı.
Bu nedenle dünya soğutma endüstrisinin Ar-Ge harcamalarının önemli kısmını alternatif soğutma teknolojilerine ayırdığını belirten Elerman, bu teknolojinin zararlı gazlar üretmediğinden çevre dostu olduğunu, yüksek verimle ve sessiz çalıştığını, uzun kullanım süresinin bulunduğunu aktardı.


-PATENT BAŞVURUSU YAPILACAK-


Prof. Dr. Elerman, başkanlığını yürüttüğü Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu’nun 5 yıldır soğutma teknolojileri üzerine araştırmalar yaptığını kaydederek, bu çalışmalarının sonucu olarak Mayıs ayında manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek dünyanın en üstün özellikli malzemesini üretmeyi başardıklarını açıkladı.
Geliştirdikleri malzemelerin üretilmesinin soğutma teknolojisinin gelişimine çok önemli katkılar yapacağını dile getiren Elerman, "Bu malzeme, bugüne kadar bilinen tüm malzemelerden oldukça üstün manyetik soğutma özelliklerine sahip. Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz çalışmalarla malzememizin manyetik soğutma özelliklerini daha da üst noktalara taşımayı hedefliyoruz" dedi.
Manyetik soğutucuların gaz sıvılaştırma, süpermarket soğutucuları, gıda işleme fabrikaları, donmuş sebzeler, meyve, et, süt ürünleri gibi oda sıcaklığı altında soğutma, klima ısı pompaları, endüstriyel düşük seviye ısı, şeker arıtma, içki damıtma, tahıl kurutma, atık ayıklama ve işleme gibi alanlarda kullanıldığını aktaran Elerman, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geliştirdiğimiz malzeme, daha önce bilinen malzemelerden oldukça üstün özelliklere sahip. Çok basit malzemelerle üretildiğinden son derece ucuz, yüksek verim ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan özellikler taşıyor. Biz bu malzemeyle ilgili Türkiye’de ve dünyada öne çıkan firmalarla çalışmayı planlıyoruz. Bu gelişmeden sonra manyetik soğutucu teknolojilerinin bir kaç yıl içinde ticarileşeceğini öngörebiliriz."
Geliştirilen teknolojinin daha önce dünyadaki hiç bir araştırma grubunca yapılamadığını aktaran Elerman, bu nedenle teknolojinin yalnız Türkiye için değil, tüm dünya için de büyük yenilikler getirdiğini ve bu alanda bir çığır açacağını ifade etti.
Prof. Dr. Yalçın Elerman, mevcut teknolojiyle buzdolapları yüzde 20-30 dolayında enerji tasarrufu sağlarken, manyetik soğutucu teknolojisiyle geliştirilecek buzdolapları ile enerji tasarrufunun yüzde 60’lara çıkacağını belirterek, bu teknolojinin özellikle hastanelerde yaygınlaşabileceğini ve araçlarda yeni nesil soğutma teknolojileri yaratacağını anlattı.
Elerman, Türkiye’de buzdolabı geliştiren firmaların kendilerine başvurabileceğini, patenti şirketle birlikte alma yolunda anlaşmalar yapabileceklerini sözlerine ekledi. (aa)