Ankara'da festival zamanı

Vizyonda film patlaması yaşanadursun, asıl film yoğunluğu yine bir festival suretinde karşımıza çıkmak üzere.

Vizyonda film patlaması yaşanadursun, asıl film yoğunluğu yine bir festival suretinde karşımıza çıkmak üzere.
14. Ankara Uluslararası Film Festivali perşembe günü başlıyor. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'nın düzenlediği festival,
1 Aralık'a kadar sürecek. Ulusal Uzun Film Yarışması, Ulusal Kısa Film ve Canlandırma Yarışması, Ulusal Uzun Film, Belgeseller ve Dünya Sineması, festivalin bölümleri. Tabii filmlerden bahsetmeden, bu bölümler de pek bir şey ifade etmiyor. Öte yandan programdaki filmler de, say say, bitecek gibi değil. Bir ucundan tutmaya çalışalım.
Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, Ayna (Hakan Şahin), Bana Şans Dile (Çağan Irmak), Dokuz (Ümit Ünal), Martılar Açken (Bülent Pelit), Sır Çocukları (Aydın Sayman, Ümit Cin Güven), Şellale (Semir Aslanyürek) ve Uzak (Nuri Bilge Ceylan) olmak üzere yedi film var. Türk sineması, ünlü görüntü yönetmeni-kameraman Gani Turanlı'nın üç filmi ve Popüler Türk Edebiyatından Sinemaya bölümündeki özel gösterimlerle de festivalde yer alacak.
Ecnebilere gelince, Dünya Sinemasından bölümünde, farklı ülkelerden 16 film gösterilecek. Ayrıca Gürcü, İtalyan, Japon ve İsveç sinemalarına ayrılmış özel bölümler hazırlanmış. Gürcü filmleri, 'best of Gürcistan' şeklinde. İsveç sinemasında ise, zor bulunur kimi sessiz klasikler (Ruhun Tanığım Olsun gibi), bilhassa dikkat çekiyor. Bu bölümden yeni bir örnek, Birlikte de, özel tavsiyelerimiz arasında. Fritz Lang ve Alain Resnais retrospektifleri, son derece isabetli film seçimleriyle, 'kaçmaz' kategorisinde. Der Müde Tod, Dr. Mabuse der Spieler gibi, Lang'ın efsane sessiz klasiklerini sinemada izleme şansı söz konusu. Bir de sürüyle etkinliği var festivalin. Söyleşi, panel, workshop, performans vs. Etkinliklerin 'laf ola beri gele' anlayışından uzak göründüğünü belirtelim.
Tel: (0312) 468 77 45 / 468 38 90