Ankara'da 'hayalet' heyecanı

Ankara'da 'hayalet' heyecanı
Ankara'da 'hayalet' heyecanı
Rolls-Royce'un yeni modeli "Ghost (hayalet)", Ocak ayında Ankara'da satışa sunulacak

İngiliz lüks otomobil firması Rolls-Royce’un yeni çıkacak Ghost (Hayalet) modeli, tüm dünyayla birlikte Ocak ayında Ankara’da satışa sunulacak.

Otomotiv sektörünün merakla beklediği Rolls-Royce Ghost modelini Ankara’ya getirecek olan Alkan Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şenyürek, sınırlı sayıda çıkan ilk partiden, birini kendileri için ayırdıklarını söyledi.


Şenyürek fiyatı 650 bin Avro olan otomobilin, ilave ücretlerle birlikte 800 bin Avro (yaklaşık 1 milyon 765 bin lira) değere ulaştığını bildirdi.

Otomobilin Ocak ayında satışa sunulacağını belirten Şenyürek, "Ghost için şimdiden 3 alıcı çıktı, sayının 10’nu aşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

‘Dünyanın sayılı modellerini getireceğiz’

Rolls-Royce Ghost’u Ankara’ya getireceklerini söylediklerinde pek çok kişinin kendilerine "Ghost’u Ankara’da satamazsınız" dediğini kaydeden Şenyürek, Ankara’nın önemli bir araç pazarı haline geldiğini belirtti ve şöyle devam etti:

"Ankara artık lüks araba segmentinin önemli bir oyuncusu oldu. Bu aracın Ankara’da trafiğe çıkması, bir devrim olacak. Yıllarca ’lüks araç memur kenti Ankara’da gitmez’ diyenlere en güzel cevabı verecek. İstanbul’un bu konudakiegemenliğini yıkıyoruz. Bu aracın ardından yine dünyanın sayılı modellerini başkente getireceğiz."

‘Ghost’

Şenyürek, özel tasarlanan Rolls-Royce Ghost’un özelliklerini şöyle sıraladı:

"2010 yılında yollara çıkacak Ghost’un motoru 500 beygir. 5 kişinin rahatça yolculuk edebileceği genişlikteki araçta, özel havalı süspansiyon sistemi büyük konfor sağlıyor.

Yeni havalı süspansiyon sistemi öyle hassas ki en küçük değişimleri bile algılayabilecek şekilde tasarlanmış. Bir örnek verecek olursak, arka koltuklarda seyahat eden bir yolcunun bir taraftan diğer tarafa geçmesini bile algılayan sistemi mevcut. Sistemde durum ışığı yeni hesaplamalar yapıyor ve sistem modifikasyonu sunuyor.


Otomobilin bir çok yerine yerleştirilmiş olan sensörler ise entegre bilgisayar sistemi bilgilerini 2,5 milisaniyede bir alıyor ve amortisörlerle bağlantılı olarak sistem en doğru koşulları hazırlıyor.

Havalı süspansiyon sistemi aynı zamanda kaldırma ve indirme fonksiyonunaö da sahip. Böylelikle otomobil alçaltılabiliyor ya da ya da yükseltilebiliyor." (aa)