Ankara'nın en iyi film ödülü 'Daire'ye

Ankara'nın en iyi film ödülü 'Daire'ye
Ankara'nın en iyi film ödülü 'Daire'ye
25. Ankara Film Festivali'ne dört önemli ödülle 'Daire' filmi damgasını vurdu. Atıl İnaç'ın yönettiği 'Daire', en iyi film ödülünün yanı sıra kadın, erkek ve yardımcı erkek oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Önceki akşam CSO Salonu’nda düzenlenen ödül töreniyle sona eren 25. Ankara Film Festivali’ne dört önemli ödülle ‘Daire’ filmi damgasını vurdu. Atıl İnaç’ın yönettiği ‘Daire’, en iyi film ödülünün yanı sıra Nazan Kesal’a en iyi kadın oyuncu, Fatih Al’a erkek oyuncu, Erol Babaoğlu’na ise yardımcı erkek oyuncu ödüllerini kazandırdı. Reha Erdem’e en iyi yönetmen ödülü kazandıran ‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’ ise yardımcı kadın oyuncu (Deniz Hasgüler), görüntü yönetimi (Florent Herry), sanat yönetmeni (Ömer Atay), ses tasarımı (Reha Erdem) olmak üzere festivalden toplam beş ödülle döndü. Senaryo ödülü ‘Kusursuzlar’la Emine Yıldrırım’ın olurken yönetmen Tayfun Pirselimoğlu başkanlığında Belçim Bilgin, Mert Fırat, Dr. Ali Karadoğan ve Andreas Sinanos’tan oluşan ulusal jüri Kazım Öz’ün yönettiği ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’a jüri özel ödülü verdi. Ferit Karahan’ın yönettiği ‘Cennetten Kovulmak’ Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’ne değer görülürken sinema yazarlarından oluşan SİYAD jürisi ‘Kusursuzlar’ı en iyi film seçti. Ulusal yarışmanın diğer ödülleri şöyle... Müzik: Toygar Işıklı (Bi Küçük Eylül Meselesi)/ Kurgu: Ali Aga (Gözümün Nuru)/ Umut veren yönetmen: Faysal Soysal (Üç Yol)/ Umut veren kadın oyuncu: Ayris Alptekin (Mavi Dalga)/ Umut veren erkek oyuncu: Mirza Metin (Cennetten Kovulmak), Umut veren senaryo yazarı: Ferit Karahan (Cennetten Kovulmak).
Festivalin kısa film bölümünde ise kurmacada Onur Yağız’ın ‘Patika’, canlandırmada Koray Sevindi’nin ‘Kafa’, deneyselde Oğuzhan Kaya’nın ‘Mükemmel Bir Gün’ adlı filmleri birinci seçildi. Ulusal belgesel yarışmasının birincisi ise Güliz Sağlam’ın yönettiği ‘Tepecik Hayal Okulu’ oldu.

Ödül listesi 
En İyi Film: "Daire" Atıl İnaç
Siyad En İyi Film: "Kusursuzlar" - yönetmen Ramin Matin
Seçici Kurul Özel: "Bir Varmış Bir Yokmuş" - yönetmen Kazım Öz
Mahmut Tali Öngören Özel: "Cennetten Kovulmak"- yönetmen Ferit Karahan
En İyi Yönetmen: Reha Erdem - "Şarkı Söyleyen Kadınlar"
En İyi Kadın Oyuncu: Nazan Kesal - "Daire"
En İyi Erkek Oyuncu: Fatih Al - "Daire"
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Deniz Hasgüler - "Şarkı Söyleyen Kadınlar"
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu - "Daire"
Onat Kutlar En İyi Senaryo: Emine Yıldırım - "Kusursuzlar"
En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry - "Şarkı Söyleyen Kadınlar"
En İyi Sanat Yönetmeni: Ömer Atay - "Şarkı Söyleyen Kadınlar"
En İyi Özgün Müzik: Toygar Işıklı - "Bir Küçük Eylül Meselesi"
En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga - "Gözümün Nuru"
En İyi Ses Tasarımı: Reha Erdem - "Şarkı Söyleyen Kadınlar"
Umut Veren Yeni Yönetmen: Faysal Soysal - "Üç Yol"
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu: Ayris Alptekin - "Mavi Dalga"
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu: Mirza Metin - "Cennetten Kovulmak"
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı: Ferit Karahan - "Cennetten Kovulmak"

Kısa Film ödülleri
"Kurmaca" dalında birinciliği, yönetmen Onur Yağız'ın "Patika" adlı filmi kazandı. İkincilik ödülüne yönetmen Cevahir Çokbilir'in "Nar Zamanı", üçüncülük ödülüne ise yönetmen Cüneyt Karakuş'un "Suret" adlı filmi değer görüldü.
Jüri özel ödülü, sinema-televizyon öğrencilerini teşvik etmek ve sergiledikleri çabayı onurlandırmak için yönetmen Onur Otacı ve Murat Kandemir'in "Göz" adlı filmine verildi.
Canlandırma dalında birincilik ödülününe yönetmen Koray Sevindi'nin "Kafa" filmi layık bulundu. İkincilik ödülünü yönetmen Ayçe Kartal'ın "Tornistan", üçüncülük ödülünü ise yönetmen Murat Kılıç'ın "Oxygen" filmi aldı.
"Deneysel" dalda ise en iyi film ödülü ise yönetmen Oğuzhan Kaya'nın "Mükemmel Bir Gün" adlı eserinin oldu.

Belgesel ödülü
Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda yer alan 11 belgesel film, yönetmenler Kurtuluş Özgen, Dilek Gökçin, Mehmet Eryılmaz, Tülin Erarslan ve Özgür Doğan'dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.
Buna göre birincilik ödülü, yönetmen Güliz Sağlam'ın "Tepecik Hayal Okulu" adlı belgesel filmine verildi. İkincilik ödülüne yönetmen Muhammet Beyazdağ'ın "Zarok", üçüncülük ödülüne ise yönetmen Veysi Altay'ın "33 Yıllık Direniş, Berfo Ana" adlı eseri layık görüldü.