Anlatılmaz yaşanır: 70'lik 'rock'ı!

Anlatılmaz yaşanır: 70'lik 'rock'ı!
Anlatılmaz yaşanır: 70'lik 'rock'ı!
Sahnede 50 yılı geride bırakan efsane grup The Rolling Stones, 70'lik Mick Jagger'ın inanılmaz enerjisiyle konserlerine devam ediyor. Fotoğrafçımız Muhsin Akgün, grumun Roma Circo Massimo'daki konserindeydi, üstelik video da çekti: "Seyirci çıldırdı desem yeridir. E tabii Rolling Stones da. Hele Micg Jagger'in 'Gimme Shelter' şarkısında geri vokal Lisa Fischer ile podyumun en uç noktasında el ele tutuşarak dönme hareketi var ki anlatılmaz yaşanır."
Haber: MUHSİN AKGÜN / Arşivi

Roma’ya iner inmez hemen ‘The Rolling Stones-14 On Fire’ turnesinin biletlerini teslim almak için St. Regis–Grand Otel’e doğru koşuyorum. Birazcık pahalı olanlarından almıştım ama yine de bilet teslimi için değişik bir tercih. Otele yaklaştığımda bir uğultu, kafaları yukarıya doğru bakan yaklaşık 50-60 kişi, gazeteciler… Mick Jagger ve Keith Richards otelin en üst katında bir pencereden birkaç saniye de olsa hayranlarına el sallıyor. Bu kadar olur, gelir gelmez sanki beni selamlıyorlar diye üzerime alınıp ben de el sallıyorum!
Hızlı bir Roma turu sonrası ertesi gün konser alanı Circo Massimo’ya doğru yürüyüşteyiz, bir nevi rehberim olan Şebnem’le birlikte. Otelde, takside herkes uyarıyor bizi, “Konserden dolayı yollar kapalı olacak, çok trafik olacak erken gidin” diye. Şaşırıyoruz tabii konser için neden yollar kapanıyor, ama işte bağ’zı ülkelerde oluyor böyle şeyler. Alana yaklaştıkça, şehrin konserin olduğu yöne doğru yürüyüşe geçtiğini hissediyorsunuz. Bu arada yurtdışından gelenlerin sayısı hiç de az değil, belirteyim.

70'lik 'rock'ı!


Bana söylenen buluşma noktasındayım, ‘Pass’ kartımı almak ve çekim alanına girebilmek için. Fakat İtalyanlar organizasyon konusunda epey sorunlu. Yaklaşık 1.5 saat basın bölümünde duruyoruz İtalyan meslektaşlarla. Yani yolun ortasında. Sonrasında içeri alınıyoruz ama ikinci bir kapı varmış ve yeniden duruduruluyoruz. 50 dakika da orada bekliyoruz. Çekim alanına girdiğimde saat 21.50 idi. 2 saat 20 dakikada varabildiğimize göre çekim zorlu olacak diyorum kendi kendime, zaten ayakta durmaktan neredeyse enerjim tükendi diyebilirim.
Burada sürekli organizasyonda bizimle ilgilenen kişi İtalyanca uyarılar yapıyor ben de kafamı sallayarak “Anladım” diyorum. Ama o kadar uzattı ki, bir ara “English” diyerek tercüme etmesini istedim. Aslında en başından beri belirtilerini hissettiğim “İtalyanlar Türkiyelilere çok benziyor” tezim doğrulanır gibiydi. İngilizce bilmiyormuş. “E ben de o kadar iyi bilmiyorum, sorun yok” dedim. “Tecrübeyle aşarız nasıl olsa” diyerek alanın incelemeye başladım.
50 bin kişi doldurmuş Circo Massimo’yu. Devasa bir sahne bütün mekana hakim. Önünde seyircinin içine giren 50 metrelik bir podyum Jagger’in koşu alanı tadında. Seyirci profili 15-75 arası desem hiç de abartmış olmam. 


O an geldi, yaklaşık 3 aydır akredite olmak için Kelly DiStefano ve Barış Başaran ile yazışmalarını yaptığım an... Önce Charlie Watts ardından Ronnie Wood-Keith Richards ve Mick Jagger… ‘Jumping Jack Flash” ile başlıyor 2 saat sürecek, 19 şarkılık konser. Ve benim de 2 şarkılık çekim hakkım tabii. Sahnede hepsi uçuyor gibi, 70’liklerin. Ekstra bir çaba sarfediyorum netlik yapmak ve hareketlerini yakalamak için. Ha bir de İtalyan meslektaşlarla omuz savaşı var.
‘Let’s Spend the Night Together’ ile çekim tamamlanıyor. Bilinen son, dışardayım. Hemen biletimle tekrar giriş yapmam, bir şarkıya karşılık geliyor. Neyse ki biletim iyi bir yerden o sebeple hala sahnedeki hareketlerini seçebiliyorum. Soğuk bir bira içeyim dedim görevi başarıyla yerine getirmenin şerefine ama bulunduğum alanda bar yok. İtalyanlar gerçekten sorunlu bu işlerde. Tekrar alan dışına çıkıp bardan yedekli şekilde biramı alıp alana dönüyorum. Bir şarkı daha gitti bu arada. ‘Doom and Gloom’ ile artık konsere kesin dönüş yaptım. Bu arada ben iki şarkılık çekim performansından sonra ter içinde nefes nefese kalmışken Jagger hala atlıyor, zıplıyor, koşuyor ve şarkı söylemeye devam ediyor. İlginç!
Makinam yanımda çekim bitmiş ama gözümün önünden bir sürü fotoğraf karesi akıyor ve bu durum tabii bir süre sonra kaşıntı yapmaya başlıyor bende. Ne olacaksa olsun diyerek Jagger, tam 50 metrelik podyumun en önüne geldiğinde, başlıyorum yeniden ‘kaçak’ çekime. Önce gizli saklı, sonrasında -baktım kimse karışmıyor- açık açık fotoğrafladım neredeyse tüm konseri. Mesafem biraz uzak ama olsun, The Rolling Stones, The Rolling Stones’dur.İtalyan ağırlıklı seyirci futbol alışkanlığından olsa gerek sürekli tribün havasında ve Keith Richards’a özel ilgi gösteriyor. Hatta o kadar abarttılar ki “Sıradaki şarkıyı Keith söylesin”e kadar geldi iş. Jagger, hemen ortalıktan kayboldu. Keith, mikrofona yanaştı ve ismini bağıran 50 bin kişiyi selamladıktan sonra sigarasından bir nefes daha alıp ‘cool’ şekilde yere fırlattı. ‘You Got the Silver’ ve ‘Can’t Be Seen’ şarkılarını arka arkaya söyledi. Tribünlerin isteği yerine gelmişti sanki. Artık tek dertleri kalmıştı, en bilindik şarkıları hep birlikte söylemek. The Rolling Stones onları kırmadı ve Jagger’in tekrar sahneye dönmesiyle ‘Miss You’, ‘Gimme Shelter’, ‘Start Me Up’ diye devam etti. Seyirci çıldırdı desem yeridir. E tabii The Rolling Stones da. Hele Jagger’in ‘Gimme Shelter’ şarkısında geri vokal Lisa Fischer ile podyumun en uç noktasında el ele tutuşarak dönme hareketi var ki, anlatılmaz yaşanır! 


Ama bitmedi, ‘Satisfaction’ sona saklanmıştı. Herkes zaten ayaktaydı ama şarkıyla birlikte sanki zıplayıp en yüksek noktaya yetişme çabasındaydı seyirciler. Muhteşem bir manzaraydı darısı memleketin başına…

Mick Jagger’ın enerjisini görünce böyle küçük notlarda oluyor. Şöyle ki; Jagger, 9 defa 50 metrelik podyumu koştu. Sağa sola gitmesini ve danslarını saymıyorum bile. 1 peluşlu pelerin, 2 ceket, 3 gömlek fırlattı. Bir ara seyircinin ona attığı şapkayı Ronnie’nin kafasına taktı. Bir kez seyircinin üzerine su attı aynı şekilde seyirci de bir kez onu ıslattı. Şarkı aralarının çoğunda seyirciyle İtalyanca konuştu.

The Rolling Stones setlist (Roma – 22 Haziran 2014 )
• Jumpin’ Jack Flash
• Let’s Spend the Night Together
• It’s Only Rock ‘n’ Roll (But I Like It)
• Tumbling Dice
• Streets of Love
• Doom and Gloom
• Respectable (with John Mayer)
• Out of Control
• Honky Tonk Women
• You Got the Silver
• Can’t Be Seen
• Midnight Rambler
• Miss You
• Gimme Shelter
• Start Me Up
• Sympathy for the Devil
• Brown Sugar
• You Can’t Always Get What You Want
• (I Can’t Get No) Satisfaction