Anne-oğulun beş yıl önce öldüğünü kimse fark etmedi

BRÜKSEL - Belçika’nın başkenti Brüksel’de evlerinde ölen iki kişinin cesetleri beş yıl sonra bulundu. İtalyan asıllı 80 yaşındaki Giovana Muzzati ve 49 yaşındaki oğlu Umberto Lucano’nun 2004’te öldükleri ancak yokluklarının bugüne kadar fark edilmediği belirlendi. Cesetler, ailenin 2004 başında ölen babası Giordano Lucano’nun mirasına ilişkin adli dosya çerçevesinde yapılan araştırmayı yürüten hâkimin eve girmesiyle yatak odasında bulundu.
Şimdi, kepenkleri beş yıldır kapalı, bahçesi bakımsız eve gelen elektrik ve su idaresi memurlarının tepkisizliği, mahalle polisinin kayıtsızlığı, komşuların ve belediyenin ilgisizliği tartışılıyor.
Evin bir komşusu, son beş yılda polisi defalarca uyardığını, belediye başkanına da iki yıl önce mektup yazarak bu evde neler olup bittiğinin araştırılmasını istediğini, ancak tepkisiz kalındığını açıkladı. Komşu, polisin bir yıl önce eve geldiğini, bahçeye girdiğini, asılı çamaşırlar görünce gittiğini anlattı.
Polis ve belediye yetkilileri, anne ve oğlunun İtalya’ya kesin dönüş yaptıklarının düşünüldüğünü ve kayıtlarının silindiğini anlatıyor. Polis, ilk tespitlere göre iki kişinin cinayet kurbanı olmadığını, intiharın söz konusu olabileceğini belirtiyor. (aa)