Antalya'da 'Meryem'in günü

Antalya'da 'Meryem'in günü
Antalya'da 'Meryem'in günü
Atalay Taşdiken'in 'Meryem' isimli filmi Altın Portakal'da günün öne çıkan yapımıydı. Film sinemaseverlerin ilgisine mazhar olurken, eleştirmenlerden de geçer notlar aldı

50’nci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümü bugün Atalay Taşdiken’in ‘Meryem’iyle devam etti. Daha önce vizyona da giren ‘Meryem’e Antalyalı izleyici yoğun bir ilgi gösterdi. İç Anadolu’da eşi İstanbul ’a giden ve onun ailesiyle yaşayan Meryem’in hikayesinin konu edildiği ‘Meryem’in gösteriminde önceki yarışma filmlerinin aksine uzun bir kuyruk vardı. Haliyle basın toplantısı da aynı ilgiden nasiplendi. Atalay Taşdiken’in yanı sıra filmin oyuncuları Zeynep Çamcı, Mustafa Uzunyılmaz ve Zerrin Sümer’in katıldığı basın toplantısında söz alan izleyicilerin birçoğu soru sormak yerine Antalya’da alışıldığı üzere filmi ne kadar beğendiklerini dile getirdi. ‘Meryem’in gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığını belirten Taşdiken, gerçek hayatta olayların filmdeki gibi sonuçlanmadığını, ancak umutlu bir final yazmak istediğini söyledi. Meryem’in saflığı ve masumiyetinde dini kitaplardaki Meryem’den izlerin olduğunu da sözlerine ekledi. Zeynep Çamcı ise Meryem karakterinin aslında birçok şeyi kabullense de her şeyin farkında bir kadın, çocuk, insan olduğunu söyledi.
Filmdeki masalsı unsurlar da basın toplantısında üzerine konuşulan konulardandı. Hikâyeyi bir göl kasabası olan Beyşehir’i düşünerek yazdığını söyleyen Taşdiken, gölü Meryem karakterinin sıkışmışlıktan kurtulabileceği bir alan olarak tasarladığını, masalsı unsurların da aynı amaca hizmet ettiğini belirtti. Son sorunun sorulduğu Mustafa Uzunyılmaz ise daha toplumsal sorular beklediğini ve hayal kırıklığına uğradığını söyleyerek toplantıyı bitirdi.

SİNEMA YAZARLARININ YILDIZLARI (5 YILDIZ ÜZERİNDEN)

MERYEM
Uğur Vardan (Radikal) 3
Fırat Yücel (Altyazı) 2.5
Senem Aytaç (Altyazı) 2.5
Çağdaş Günerbüyük (Evrensel) 2.5
Nil Kural (Milliyet) 2
Murat Özer (Arka Pencere) 2.5
Erman Ata Uncu (Radikal) 2.5
Olkan Özyurt (Sabah) 3
Erkan Aktuğ (Radikal) 3
Ali Koca ( Zaman ) 3

UVERTÜR Uğur Vardan (Radikal) 3
Fırat Yücel (Altyazı) 2.5
Senem Aytaç (Altyazı) 2
Çağdaş Günerbüyük (Evrensel) 2
Nil Kural (Milliyet) 1
Murat Özer (Arka Pencere) 2.5
Erman Ata Uncu (Radikal) 1
Olkan Özyurt (Sabah) 2.5
Ali Koca (Zaman) 1

SEV BENİ
Uğur Vardan (Radikal) 2
Fırat Yücel (Altyazı) 1
Senem Aytaç (Altyazı) 1
Çağdaş Günerbüyük (Evrensel) 1
Nil Kural ( Milliyet ) 1
Murat Özer (Arka Pencere) 1
Erman Ata Uncu (Radikal) 1
Olkan Özyurt (Sabah) 2