Antibiyotikleri onlara borçluyuz

Antibiyotikleri onlara borçluyuz
Antibiyotikleri onlara borçluyuz

Yonath, Ramakrishnan ve Steitz (soldan sağa) farklı antibiyotiklerin ribozomla nasıl ilişkili olduğunu gösteren üç boyutlu örnekleri çıkarmayı başardılar. İsrailli Yonath, 1964?ten bu yana bu dalda ödül alan ilk kadın. FOTOĞRAFLAR: AP / AFP

2009 Kimya Nobel'i hücrenin protein ürettiği yer olan ribozomun ayrıntılı haritasını çıkararak yeni antibiyotiklerin yolunu açan ABD'li Ramakrishnan ve Steitz'le İsrailli Yonath'ın oldu

STOCKHOLM - 2009 Nobel Kimya Ödülü, ribozomların yapısı ve işleyişi konusundaki çalışmalarıyla Amerikalı Venkatraman Ramakrishnan ve Thomas Steitz’le İsrailli Ada Yonath’ın oldu. Üç bilimci, çalışmalarında hücrenin protein ürettiği yer olan ribozomun ayrıntılı haritasını çıkararak yeni antibiyotiklerin yolunu açtılar.
Ramakrishnan, Steitz ve Yonath, ödüllü çalışmalarında farklı antibiyotiklerin ribozomla nasıl ilişkili olduğunu gösteren üç boyutlu örnekleri çıkarmayı başardılar. Nobel Komitesi, bu modellerin bugün yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi amacıyla bilim insanları tarafından kullanıldığı için, bu araştırmanın önemine dikkat çekiyor.
Ribozomlar hayati önem taşıyor çünkü insanların, bitkilerin ve hayvanların protein üretimini kontrol ediyorlar.
İsrailli Ada Yonath, 1964’ten bu yana bu dalda ödül alan ilk kadın. 70 yaşındaki araştırmacı “Gerçekten çok, çok mutluyum. Keşfimiz gerçekleştiğinde de bunun harika olduğunu düşünmüştüm. Hâlâ her şeyi bilmesek de araştırmada çok yol aldık” diyor.
1964’te bir başka kadın bilimci Dorothy Crowgoot Hodgkin, B-12 vitamini üzerine çalışması ile bu ödülün sahibi olmuştu. 

Temeli 1962’deki çalışma
Ödülün yeni sahiplerinin araştırmaları, DNA’nın yapısının ikili sarmal olduğunu gösteren ve 1962’de Nobel Tıp Ödülü alan James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins’in çalışmasını temel alıyor.
Ramakrishnan, Steitz ve Yonath ödülün parasal değeri olan 10 milyon İsveç kronunu (2.1 milyon TL) paylaşacak. Nobel Edebiyat Ödülü bugün, Barış Ödülü yarın, Ekonomi 12 Ekim’de açıklanacak. (aa, ap)