Antidepresan alınır alınmaz duygudurumunu değiştiriyor

ANKARA - Antidepresanlar, inanılanın aksine, alındıktan hemen sonra kişinin duygudurumunu değiştiriyor. Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, hastaların antidepresanların etkilerini aylar sonrasına kadar fark edememelerine rağmen, bu ilaçların kullanılmaya başlandıktan birkaç saat sonra kişinin ruh halini ve olumsuz düşünceleri değiştirdiğini söyledi.
Araştırma çerçevesinde, antidepresan veya plasebo verilen 33 depresif ve 31 sağlıklı deneğin tepkileri yakından incelendi. Antidepresan verilen depresyondaki hastaların, bu ilaçları aldıkları üç saat içinde üç belirli ölçekte olumlu gelişmeler gösterdikleri, kötü noktalarını kurcalamaktan ziyade kendileri hakkında olumlu bir biçimde düşünme ve başkalarında da olumluları görme eğilimde oldukları gözlendi. 

Önce olumsuz düşünceler
Psikiyatr Catherine Harmer öncülüğündeki araştırma ekibi, antidepresan alan hastaların, örneğin somurtan birini gördüklerinde, artık bu kişiyi üzmek için yanlış bir şey yapmış olmaları gerektiği düşüncesini içselleştirmediklerini söyledi. Harmer, antidepresanların, hasta duygularında herhangi bir öznel değişikliğin farkına varmadan önce olumsuz düşünceleri hedef aldığını ortaya çıkardıklarını belirterek, “Zaman içinde bu duygudurumumuzu ve nasıl hissettiğimizi etkiliyor, çünkü daha fazla olumlu bilgi alıyoruz” dedi. (aa)