Arabayı, uçağı alıp elinizle çevirebilirsiniz

Arabayı, uçağı alıp elinizle çevirebilirsiniz
Arabayı, uçağı alıp elinizle çevirebilirsiniz
Savunma sanayiden, otomotive, inşaattan medikale birçok sektörün tanıtımını daha etkin şekilde gerçekleştirmek amacıyla, bilim kurgu filmlerindeki 3 boyutlu, havada görüntü teknolojisini aratmayan, tamamen yerli holografik tanıtım cihazı üretildi.

Savunma sanayiden, otomotive, inşaattan medikale birçok sektörün tanıtımını daha etkin şekilde gerçekleştirmek amacıyla, bilim kurgu filmlerindeki 3 boyutlu, havada görüntü teknolojisini aratmayan, tamamen yerli holografik tanıtım cihazı üretildi.

Savunma sanayiden, otomotive, inşaattan medikale birçok sektörün tanıtımını daha etkin şekilde gerçekleştirmek amacıyla, bilim kurgu filmlerindeki 3 boyutlu, havada görüntü teknolojisini aratmayan, tamamen yerli holografik tanıtım cihazı üretildi. Tanıtım sektöründe 12 yıllık deneyimin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan teknogirişim sermayesi desteğiyle Gazi Teknopark’ta bir şirket kurduklarını anlatan Tan Umut Köker, mevcut tanıtım sistemlerinin yetersizliği düşüncesiyle de ‘holoarc’ adlı hologram tanıtım sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Tamamen yerli üretim, tanıtım ve tasarım sistemlerinin yeni nesli ‘holoarc’ cihazıyla bugüne kadar dünyada hiçbir cihazın ulaşamadığı derinlikte ve gerçekçilikte havada holografik görüntüler oluşturan bir teknoloji geliştirdiklerini anlatan şirket yöneticisi Köker, dokunmatik paneli olan ve özel bir gözlükle kullanılan ‘holoarc’ın özellikle savunma, inşaat ve otomotiv gibi taşınması zor ürünlerin tanıtıldığı sektörlerde önemli bir görev üstleneceğini söyledi. Tanıtımlarda, insan beyninin 3 boyutlu bir objeyi daha kolay algılayabildiğine işaret eden Köker, şöyle devam etti: “Mimari alanda maketler bu anlamda çok kullanılıyor, inşaat sektöründe maketlerin bir takım dezavantajları var. Proje defalarca revizeye uğruyor ama bunu maket üzerinde kolayca değiştiremiyorsunuz, satış tamamlandıktan sonra maket çöpe atılıyor, taşınmaz, maliyetli ve hasar gören bir tanıtım çeşidi. Bu cihazda ise bir gömlek cebine sığan SD kart içinde her türlü projenin 3 boyutlu görüntülü maketini koyabiliyorsunuz.
Savunma sanayi fuarlarında koca bir uçağı taşıyıp tanıtmanız mümkün değil, ya da boatshowlarda milyon dolarlık koca bir tekneyi getirip stand alanına koyamıyorsunuz. Bu sistemle söz konusu ürün karşınızda gerçek gibi durabiliyor. Bir otomotiv şirketi size yüzlerce modeli canlı gibi duran bu sistem üzerinden tanıtabilir”

Dünyada tanıtım alanında kullanılan bir takım hologram teknolojilerin bulunduğunu hatırlatan Köker, hologram teknoloji deyince akla gelenin net olmayan, yarı saydam, flu bir görüntü olduğunu söyledi. Filmlerde gösterildiği gibi havada 3 boyutlu çok net bir görüntünün bulunmadığını, genelde 2 boyutlu bir ekranın yansımasıyla görüntü elde edildiğini anlatan Köker, diğerlerinden farklı olarak bu sistemle çok gerçekçi, elle tutulur kalitede, hiçbir bozulma olmadan çok net bir görüntü oluşturduklarını söyledi.

İnsanların tanıtılan ürünü havada asılı gibi gördüğünü anlatan Köker, cihazın önünde dokunmatik panel bulunduğunu, bununla interaktif olarak kullanılabildiğini ve üzerinde müşteri ile etkileşime giren sensörler bulunduğunu da sözlerine ekledi. Köker, “İlave sensörlerle, müşteri isterse arabayı, uçağı alıp havada eliyle çevirebiliyor, tabii bunu kalabalık fuar alanlarında tercih etmiyoruz, çünkü çok fazla insan ellerini uzatır, yazılım onu algılamaz. Ama birebir tanıtım yapılan ofislerde bu kullanılabilir” dedi.

150 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan cihazın, müşterinin talebine göre, içeriği detaylandırılabiliyor.