'Arabistanlı Lawrence' veda etti

'Arabistanlı Lawrence' veda     etti
'Arabistanlı Lawrence' veda     etti

Beyazperdenin klasiklerinden 1962 yapımı ‘Arabistanlı Lawrence’ filminin yıldızı Peter O’Toole, 81 yaşında hayatını kaybetti. Peter O’Toole, Londra’da Wellington Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sekiz kez aday olduğu Oscar ödülünü hiç kazanamayan O’Toole, 2003 yılında yaşam boyu başarı Oscar’ına değer görülmüştü. Önce ödülü geri çeviren ve Akademi’ye bir mektup yazarak ödülü 80’inci yaşına dek ertelemelerini isteyen İrlandalı oyuncu, “Hâlâ oyunun içindeyim, belki de kahrolasıca şeyi kazanırım gerçekten de” demişti. Ancak daha sonra Oscar’ını almaya razı olmuştu.
Peter O’Toole, sinema eleştirmenleri tarafından “Muhteşem bir karizmaya sahip gerçek bir film yıldızı” olarak görülüyordu. O’Toole, oyunculuk kariyerine genç yaşlarda İngiliz sahnelerinde başlamıştı. 1955’te Bristol Old Vic’te canlandırdığı Hamlet, eleştirmenlerin büyük beğenisini toplamıştı. Ancak kendisini uluslararası şöhrete taşıyan, 1962’de rol aldığı ‘Arabistanlı Lawrence’ filmiydi. Bu filmde O’Toole, Birinci Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmasına önderlik eden asker T.E. Lawrence’ı canlandırıyordu. Bu rolüyle Peter O’Toole Oscar ödüllerine aday gösterilmişti. Bu, O’Toole’un sekiz Oscar adaylığının ilkiydi. Peter O’Toole 1964’te ‘Becket’, 1968’de ‘The Lion in Winter’, 1968’de ‘Goodbye, Mr Chips’, 1971’de ‘The Ruling Class’, 1980’de ‘The Stunt Man’, 1982’de ‘My Favorite Year’ ve nihayet 2006’da ‘Venus’ filmlerindeki rolleriyle Oscar’a aday olmuştu.

‘Doğru rol beklenmez’

Peter O’Toole oyunculuğu kadar içkiye düşkünlüğüyle de biliniyordu. 1970’lerin ortalarında pankreasındaki rahatsızlığından ötürü alkole veda etmişti. “Eğer bir şeyi keyifli bir şekilde yapamıyorsanız, o zaman yapmayın” diyordu.
Independent gazetesine 1990’da verdiği bir mülakatta, iyi rolleri yakalamanın zor olduğunu söylemişti: “Ne zaman iyi bir rol gelse oynuyorum. İyi rol yoksa, o zaman kiramı ödemek için ne olsa yaparım. Para her zaman bir baskı oluşturuyor. Doğru rolü beklerseniz ömür boyu bekleyebilirsiniz. O yüzden her rolü kabul ediyor, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.”
Peter O’Toole, 50 yıllık oyunculuk kariyerinin ardından geçen yıl temmuz ayında emekliye ayrıldığını açıklamıştı. Ancak geçen ay, önümüzdeki sene vizyona girmesi planlanın ‘Katherine of Alexandria’ adlı filmde rol alacağı duyurulmuştu.