Araç tavanında biriken kar tehlike saçıyor

Araç tavanında biriken kar tehlike saçıyor
Araç tavanında biriken kar tehlike saçıyor
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Mete Kalyoncu, "Araçların tavanında biriken karlar temizlenmediği takdirde ani bir frenle ön cama kayıp görüşü kapatabilir" dedi

AKSARAY - Kalyoncu, yoğun kar yağışının ardından hareket etmeyen araçların tavanında yer yer kalınlığı 20 santimetreyi aşan kar birikintilerinin oluşabildiğini ve bunun ciddi tehlike oluşturduğunu söyledi.

Sürücülerin hareket etmeden önce, aracın tavanında biriken karları temizlememesi halinde kazaların yaşanabileceğine dikkati çeken Kalyoncu, “Araç kabininin ısınmasıyla birlikte alt tabakası eriyen kar kütlesi, kaygan bir zemin üzerinde hareket etmeye başlayabiliyor. Aracın aniden fren yapmasıyla da kar kütlesi ön cama doğru kayıp, camı tamamen kapatabiliyor. Alt tabakası erimeye başlayan kar birikintisi daha da ağırlaşarak silecekler tarafından silinemez hale gelebiliyor. Bu da sürücünün görüş mesafesini sıfıra indirmekte ve trafik kazalarına neden olabilmektedir” diye konuştu.

KAPORTAYA DA ZARAR VERİYOR

Kaporta üzerinde biriken karın, kaporta ve boyaya da zarar verebildiğini ifade eden Kalyoncu, şunları kaydetti:

“Ani soğuma, ani ısınma ve nem nedeniyle aracın boyasında ve kaportasında çatlamalar yaşanabiliyor. Bu tür olayların yaşanmaması için, sürücülerin trafiğe çıkmadan önce fırça yardımıyla araçları üzerinde biriken karı temizlemesi, yaşanabilecek kazaların önüne geçecektir. Ayrıca; araçların kapalı garajlara park edilmesi, kapalı park yeri yoksa brandayla kapatılması da kaporta üzerinde kar birikmesini önleyecektir.”(aa)


  ETİKETLER:

  Aksaray

  ,

  Kayıp

  ,

  kar