Aradığı kahverengi tonu kahvede buldu

Aradığı kahverengi tonu kahvede buldu
Aradığı kahverengi tonu kahvede buldu

Remziye Ülker Efcan

Göğüs kanseriyle mücadele etmek için resme başlayan ev kadını aradığı kahverengi tonunu tuvale dökülen neskafede buldu


MEHMET ÇİL


MUĞULA –Yakalandığı kanser rahatsızlığından sonra resim yapmaya başlayan 61 yaşındaki ev kadını Remziye Ülker Efcan, Osmanlı resimlerine yeniden hayat veriyor. Eski gravürlerdeki kahverengi tonunu neskafeyle yakalayan Efcan, bu tekniğin ekonomik olduğunu söyledi.


Muğla'nın Datça ilçesi'ne resim sergisi açan Ankaralı ev kadını Remziye Ülker Efcan, bir ilke imza attı. 50 yaşında yakalandığı göğüs kanseri ile mücadele etmek için resme başlayan Efcan, kısa sürede kendi tekniğini geliştirdi. Eski Osmanlı resimlerine tutkusu nedeniyle, aynı renk tonunu yakalayabilmek için denemeler yapan Efcan, tuvalin üzerine neskafe dökülünce aradığı boyayı buldu. Kahverengi boya yerine neskafe kullanmaya başlayan Efcan, son bir yıldır yaptığı resimlerden oluşan bir sergi açtı.


Datça Öğretmen Evi'nde resimlerini sergileyen Efcan, “50 yaşında göğüs kanserine yakalandım. Resim yaparak kanseri yendim. Sulu ve yağlı boya başta olmak üzere guvaş ve akrilik çalışmaları yaptım. Kendi tekniğimi geliştirmek için soğan ve ceviz kabukları hatta böğürtlenden renkler elde etmeye çalıştım. İstediğim renk tutuyordu ama kalıcı olmuyor. Renkler kontrol altına alınamıyordu. Bu çalışmalarım sırasında resim kağıdımın üzerine yanlışlıkla neskafe döküldü. O an aradığım rengi bulduğumu anladım” dedi.


Neskafenin hem kalıcı olduğunu hem de kahverenginin tüm tonlarını elde ettiğini belirten Efcan, “Şimdi son bir yıldır neskafe kullanarak resimler yapıyorum. Çalışmalarımda eski gravürleri ve Osmanlı resimlerini konu alıyorum. Kahverengi ağırlıklı resimlerde tamamen neskafe kullanıyorum. Ancak resmin üzerinde farklı renk gerektiğinde sulu boyadan da yararlanıyorum” diye konuştu.