Aradığınız geçmiş değil gelecekse

Aradığınız geçmiş değil gelecekse
Aradığınız geçmiş değil gelecekse
Electro'yu daha ciddiye alanlar için en doğru adreslerden John Foxx, yeni albümü 'Evidence'ta da distopyaları sese dökmenin yenilikçi yollarını arıyor.
Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

Elektronik müziğin sadece bedensel tarafında devinenler için de dijital seslerin heyecanını yalnızca geçmişin filtresinden geçirildiğinde duyanlar için de John Foxx isminin ifade ettiği hemen hiçbir şey yok. Ama ‘electro’ söz konusu olduğunda peşine düştüğünüz daha ciddiyetli bir araştırma, geçmiş değil gelecek, salt görsellik yerine hikâyelerse, karşınıza çıkabilecek en doğru müzisyen John Foxx.
Bugün 64 yaşında olan Foxx’un Ultravox’la başladığı post-punk macerası distopik öngörülerini taşımaya yetmediği noktada electro-pop’a, oradan da ‘Underpass’le en büyük klasiğini veren daha soğuk, karamsar ve keskin hatlı bir solo bir yolculuğa evrildi. Ne mutlu ki son birkaç senedir adeta ikinci baharını yaşıyor Foxx ve The Maths ile birlikte sadece 2011’den bu yana çıkardığı üçüncü albümüyle yeniden aramızda.
Pop eğilimi daha ağır basan ‘Interplay’ ile daha minimal ‘The Shape of Things’in ardından ikisinin de en iyi yanlarını barındıran en derin ve atmosferik işi ‘Evidence’ var sırada. John Foxx’un The Maths ile çıktığı yol çok kişisel ve elektronik müziğinin pek çok alt türüne eşit mesafede durup kendi gelecek anlatısını yaratıyor. Yeni değerlerin, türlerin peşinde koşmaktansa senelerden bu yana kendini adadığı Ballard etkili distopyaları sese dökmenin yenilikçi yollarını bitmeyen bir merakla araştırıyor. Ve bu merak kendini onlara göre şekillendirmese de yeni dönem müzisyenleri ve eğilimlerini de tamamen dışlamıyor. ‘Evidence’ bunun en yoğun şekilde hissedildiği albüm. Yeni kuşakta post-punk’ı fütüristik bir vizyonla en iyi bir araya getiren isim The Soft Moon albümün isim parçasının konuğu. ‘Art- rock ’çı Gazelle Twin albümün en ağır ve melankolik anlarına eşlik ediyor. Xeno&Oaklander, bir diğer synth ustası Tara Busch ve albümün en karanlık enerjisine sahip anlarında boy gösteren Matthew Dear diğer konuklar.
Her parçasıyla ayrı gezegenleri ziyaret ederken bugünün boyunduruğundan hep uzak duran ‘Evidence’ın en şahane sürpriziyse Pink Floyd’un ‘Have a Cigar’ına yapılmış elektrikli bir cover.


  ETİKETLER:

  Rock

  ,

  Pink

  ,

  Dijital

  ,

  Bugün

  ,

  Karanlık

  ,

  Uzak