Aradığınız uykuya, akıllı telefonununuz yüzünden ulaşılamıyor

Aradığınız uykuya, akıllı telefonununuz yüzünden ulaşılamıyor
Aradığınız uykuya, akıllı telefonununuz yüzünden ulaşılamıyor
Gözlerinizi kapamadan önce yatakta son bir kez telefonunuzdan maillerinizi, Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarınızı kontrol edenlerden misiniz? Bu haber sizin için... 

RADİKAL – Uyumadan önce akıllı telefonların ekranına bakmak, ertesi gün yorgun hissetmekten daha fazlasına neden oluyor. UCLA School of Medicine’den psikiyatri profesörü Dan Siegel yatmadan önce akıllı telefon ekranına bakmanın vücutta ve beyinde bıraktığı olumsuz etkileri anlattı.
Telefon ekranına bakarken gözlerinizin maruz kaldığı parlak ışık yayan fotonlar, beyninize uyanık kalma sinyali veriyor. Yorgunken ve tam da uyumak için yatağa girdiğiniz zaman telefonunuzdan e-postalarınızı kontrol edince veya mesajlarınıza bakınca vücudun biyolojik saatini ayarlayan melatonin hormonu geç salgılanıyor. Bu nedenle yatağa yattığınız saatten daha geç uykuya dalıyorsunuz.

TOKSİN BİRİKİYOR, KİLO ALINIYOR
İnsan vücudu, uyku sırasında nöronlardaki toksinlerin temizlenmesi için 7-9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Yeterli uyku alamayınca aktif nöronlar yeteri kadar dinlenemiyor ve nöronların ürettiği toksinler tamamen temizlenemiyor.
Siegel, yeterli uyku alamayınca insan vücudunda gelişen olumsuzlukları şöyle sıralıyor: Dikkat dağınıklığı, hafızanın yavaşlaması, problem çözme zorluğu, metabolizmayı düzenleyen insülin seviyesindeki bozulma nedeniyle daha çok kilo alma ve tabii ki hücrelerinizde biriken toksinler.

UYUMADAN ÖNCE GÖZLERİ DİNLENDİRİN
Siegel, bedenimizde tüm bunların meydana gelmesi için uykuya öncelik verip telefon ekranlarının kapatılmasını öneriyor. Uyumadan en az bir saat önce gözleri dinlendirmeye başlamak gerektiğini belirtiyor. Yaşadığımız bu dijital dünyada bunun çok ciddi bir problem olduğunu ve uyumadan bir saat önce telefonumuzu kapatmaya karar vererek bu etkileri azaltmaya başlamamızı öneriyor. (Business Insider)


  ETİKETLER:

  Uyku

  ,

  Dijital

  ,

  Telefon

  ,

  zaman