Arap dünyasının 'yükselen'i Türkiye

Arap dünyasının 'yükselen'i Türkiye
Arap dünyasının 'yükselen'i Türkiye

Tatlıtuğ, ?Mehmet karakteri sarışın ve mavi gözlü bir Müslüman, bu durum insanlara ilginç geliyor? diyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Arap âlemi, Ortadoğu'nun Brad Pitt'i diye anılan Kıvanç Tatlıtuğ'la başlayan, Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışıyla yükselip ABD Başkanı Obama'nın ziyaret haberiyle zirve yapan Türk aşkıyla yanıyor!

İSTANBUL - Sarı saçları, mavi gözleri, romantik halleriyle Arap kadınlarının kalbine giren oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ’un Arap hayranları, onu Türk kadın hayranlarından daha iyi tanıyor. Her hareketini, mimiğini ezbere biliyor, hakkında araştırma yapıyorlar. Oynadığı dizi başlayınca her iş bir kenara bırakılıyor, duvarları posterleri kaplıyor, üstünde fotoğrafının basılı olduğu tişörtler kapışılıyor. ‘Ortadoğu’nun Brad Pitt’i diye anılan Tatlıtuğ, Türkiye’de modellik ve dizi oyunculuğu yaparak yakaladığı şöhretin çok daha fazlasını Arap televizyonlarında ‘Nur’ adıyla gösterilen ‘Gümüş’ dizisi sayesinde yakaladı. Araplar bu diziden sonra İstanbul’u görmek için kafileler halinde yola çıktı, dizi Türkiye’nin turizm hayatını canlandırdı.
Türkiye’nin Arap dünyasında ‘yükselen değer’ olmasının başka sebepleri de var. En önemlisi Davos’ta yaptığı çıkışla Araplar tarafından ‘kahraman’ ilan edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e karşı Filistin halkını savunan Erdoğan’ın bu çıkışı Arap dünyasında büyük sevince sebep olmuş, olayın ertesi günü duvarlara Erdoğan posterleri asılmış, coşkulu kalabalıklar sokaklarda sevgi gösterileri yapmıştı. 

Popüler kültür benzerliği

“ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaret edeceği ilk Müslüman ülke olan Türkiye, tüm dünyanın dikkatini çekiyor” diyen Reuters haber ajansının Türkiye muhabiri Daren Butler’ın yazdığı ‘Yükselen değer Türkiye’ haberi, Türkiye’nin özellikle Arap dünyası için nasıl bir örnek ve önem teşkil ettiğinin altını çiziyor. Türkiye’yle Arap ülkelerinin popüler kültürlerinin pek çok ortak özellik taşıdığını ve Arapların Türkiye’de üretilen popüler kültür ürünlerine Batılı ülkelere oranla kendilerini daha yakın hissettiklerini söyleyen Butler, “Türkiye, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülke ancak seküler bir yapısı var ve bu da üretilen kültür ürünlerine yansıyor” diyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Arap halkının sevdiği bir isim. Habere göre, bu sevgi selinin en önemli sebebi AKP’nin politikaları. “Türkiye’de muhafazakâr kesimi temsil eden AKP’nin iktidarda olması iki halkın daha da yakınlaşmasına sebep oldu” diyen Butler, Arapların Türkiye’de kendilerini evlerinde hissettiğini söylüyor. 

‘Şeytan işi’ diziler

2002’de ‘Best Model of the World’ yarışmasında birinci olan ve profesyonel olarak basketbol da oynayan 25 yaşındaki oyuncu ve model Tatlıtuğ, “Arap ülkelerinde karşılaştığım sevgi inanılmaz. İnsanlar beni görünce çığlık atıyor, ağlıyor. Her yaştan kadın ismimi haykırıyor. Mehmet karakteri sarışın ve mavi gözlü bir Müslüman, bu durum insanlara ilginç geliyor. Bence Arap halkıyla aramızda büyük benzerlikler var” diye anlatıyor. Tatlıtuğ, ‘Menekşe ve Halil’ dizisiyle de Arap kadınlarının kalbini fethetmeye devam ediyor.
Arap din adamlarıysa Tatlıtuğ ve hayranları arasındaki bu büyük sevgiden memnun değil. ‘Gümüş’ dizisi Suudi Arabistan, Suriye ve Mısır’da gösterilince bir fetva yayımlayan ulema, dizinin Arapların ahlaki değerlerini bozduğunu söylemişti. Suudi şeyh Salih El Luheydan, “Bu diziler şeytan işi” diyerek ateş püskürmüştü.
Arap televizyonlarında gösterilmeye başlanan ‘Kırık Kanatlar’ ve ‘Kurtlar Vadisi’ adlı dizilerin de çok sevildiğini yazan Butler, bu dizilerdeki mekânları görmek isteyen Arapların son iki yılda Türkiye’ye bu ülkelerden gelen turist sayısını ikiye katladığını yazıyor. 

İki yılda iki kat turist

Arap turizmci Serdar Ali Abet de Türkiye’ye gitmek isteyen müşteri sayısının son iki yılda iki kat arttığını, çoğu müşterisinin ‘Gümüş’ün çekildiği Abud Efendi Yalısı’nda kalmak istediğini söylüyor. Abet, “Başbakan’ın Davos konuşması da birçok Arap’ın rotayı Türkiye’ye çevirmesini sağladı” diyor.
Mısırlı ‘Gümüş’ hayranı Şirin El Gazzar’sa “Türkiye’ye gidip dizinin geçtiği mekânları görmek istiyorum. Arkadaşlarım, komşularım gitti. Diziyi birlikte izlerken anlatıyorlar, kıskanıyorum” diyor.
Butler’ın haberinde, Türkiye’nin hem Doğu hem de Batı kültürüne açık bir ülke olduğu ve bu yönüyle de ilgi çektiği yazıyor. (Reuters)